NTV

Papandreu'dan Cem'in mezarına zeytin dalı

Türkiye

İstanbul’a gelen Yunanistan'ın yeni Başbakanı Yorgo Papandreu, bir dönem birlikte çalıştığı İsmail Cem'in mezarını ziyaret etti. Cem için dua eden Papandreu, birlikte diktikleri zeytin ağacının dallarını mezar başına bıraktı.

Başbakanlığa ait Hellenic Republic adlı özel uçakla öğle saatlerinde Atatürk Havalimanı'na inen Yorgo Papandreu'yu, Devlet Konukevi'nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililer karşıladı.

Papandreu ve Davutoğlu, havalimanında yaklaşık 25 dakika süren basına kapalı bir görüşme yaptı.

PATRİKANEDE ÇANLA KARŞILANDI
Yorgı Papandreu ilk ziyaretini Fener-Rum Patrikanesi'ne yaptı.

Burada çan sesleriyle karşılanan Papandreu, Fener-Rum Patriği Bartholomeos'a, bir çift kol düğmesi hediye ederken, Patrik Bartholomeos da konuk Başbakan'a kendi isminin yazılı olduğu gümüş bir tepsi sundu.

'SORUNLARIMIZI BARIŞÇIL YOLLA ÇÖZMELİYİZ'
Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yine çanlar eşliğinde patrikhaneden ayrılan Papandreu, Türk halkının kendisini iyi tanıdığını ifade ederek, 10 yıl önce İsmail Cem ile sıkı çalışarak iki ülke arasında anlaşmaları hayata geçirip, işbirliğinde yeni dönemi başlattıklarını anımsattı.

''10 yıl önce sıkı çalıştık. Türkiye, AB'ye aday ülke oldu'' diyen Papandreu, yine 10 yıl önce Yunan ve Türk halklarının yaşadığı feci depremlerde işbirliğine giderek mücadele ettiklerini söyledi.

Papandreu, Türk halkına karşı her zaman dürüst olduğunun bilindiğini, olumlu ihtimallerde ve gerçek problemlerde de dürüst ve açık davrandığını belirterek, şunları kaydetti: ''Kıbrıs konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs'ı bağımlılıklarından; AB'de yeri olmayan bölünme ve duvarlardan kurtarmamız gerekiyor. İkili ilişkilerimizde sınırlara ve toprak bütünlüğüne saygı duymamız gerekiyor. Bu sürdürülebilir ve iyi komşuluk ilişkilerin temelidir. Sorunlarımızı barışçıl tartışmalar yoluyla ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözmeliyiz. Başarılı olursak, diğer bir deyişle başarılı olmak için çok çalışırsak, bu bütün dünyaya bir işaret olacaktır. Bu barışın işareti olacaktır.''

Yorgo Papandreu, bunun, bölgede güç ve istikrarın hakim olduğu anlamına geleceğini söyledi.

İSMAİL CEM'İN MEZARINA ZİYARET
Papandreu, daha sonra bir dönem birlikte çalıştığı eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Zincirlikuyu'daki mezarını ziyaret etti.

Papandreu'yu mezarlıkta Cem'in eşi Kadriye Elçin Cem, oğlu İhsan Kerim Cem, kızı İpek Cem Taha karşıladı.

Papandreu, Cem ile Yunanistan'da birlikte ektikleri ve barışı simgeleyen zeytin ağacından koparılmış bir dalı Cem'in mezarına bıraktı ve dua etti.

Papandreu'nun mezarlıktan ayrılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Kadriye Elçin Cem, Papandreu'nun ziyaretini, "birbirlerini çok seven ve barış için çok çalışan iki devlet adamının buluşması" olarak nitelendirdi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Papandreu'nun mezarlığa gelmesinden önce Cem'in mezarını ziyaret etti ve dua etti.

Yorgo Papandreu ve İsmail Cem Türk-Yunan ilişkilerinin iyileştirmesi için önemli çalışmalar yapmışlardı.