Ankara'daki paralel yapı soruşturmasında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen 8 kişi tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Ankara'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 13 şüpheliden 8'i tutuklama, 5'i adli kontrol uygulanması talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Musa Yücel, 8 şüpheli için "terör örgütü üyesi olma" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna muhalefet" suçlarından tutuklanmaları talebinde bulundu.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen 8 şüpheli hakkında tutuklama kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 5 Nisan Salı günü başkentte belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlediği operasyonda 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Soruşturmanın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına 2014 yılında, "bazı kamu kurumunda çalışan kişilerin FETÖ/PDY örgütü adına para topladıkları, toplanan bu paraları da örgüte aktardıkları" yönünde gelen bir ihbar doğrultusunda ve şüphelilerin hesaplarını mercek altına almasıyla başladığı bildirilmişti.

Şüphelilerden bazılarının, Gençlik ve Spor Bakanlığında, bazılarının TRT'de çalıştığı, şüpheliler arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yapan kişilerle iş adamı ve şirket danışmanının da bulunduğu belirtilmişti.