Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Roman açılımı” toplantısında “Parasız eğitim istiyoruz. Alacağız” yazılı pankart açan Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz isimli öğrenciler bir kez daha hakim karşısına çıktı.

İstanbul Adliyesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz’ı tahliye etti.

Öte yandan, adliye önünde toplanan CHP İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, protesto gösterisi yaptı. Ellerinde çeşitli dövizler taşıyan grup, çeşitli sloganlar attı.

TEKİN: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
500’e yakın öğrencinin tutuklu olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Afrika semalarında Ortadoğu'ya, başka ülkelere demokrasi dersi veren, bir pankarta tahammül edemeyen başbakanın, demokrasiden bahsetme hakkı olmamalı diye düşünüyorum'' dedi.

Tutuklu tüm öğrencilerin takipçisi olacaklarını belirten Tekin, şunları söyledi: ''Parlamentoda sonuna kadar takipçisi olacağız. İktidar kendisi gibi düşünmeyen herkesi potansiyel suçlu gibi göstermeye devam etse de biz mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz.''

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da iki öğrencinin tek suçunun bir sosyal devlette zaten olması gereken parasız eğitim hakkını istemek olduğunu kaydederek, ''Bunun için okullarından atıldılar, 19 aydır hapisteler'' dedi.

Açıklamaya CHP İstanbul milletvekilleri Süleyman Çelebi ile Mahmut Tanal da katıldı.

Tüzer ve Yılmaz'ın tutuklanmasını protesto amaçlı çeşitli sloganlar atan grup daha sonra dağıldı.

İKİNCİ PROTESTO
Bu arada, bir grup Gençlik Federasyonu üyesi de adliye girişi önüne ''Parasız eğitim suç değil, Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz serbest bırakılsın'' yazılı pankart açarak, bir süre oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemine CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da katılarak, bir süre destek verdi.