Parayla oynamayı öğreniyorlar

Singapur'da açılan "Money Clinic" (Para Kliniği) adlı çocuk eğitim merkezi, 4 yaşından itibaren çocuklara, parayı oyun haline getirip öğretiyor.

Haberler 14.06.2010 - 15:40

Parayla oynamayı öğreniyorlar

Saatlik ücreti 22 Singapur Doları (25 Lira) olan para- oyun merkezine Singapurlu zengin aileler büyük ilgi gösterdi.


4 ayrı yaş grubunda yapılan oyun kurslarında 4 yaşından 17 yaşına kadar olan çocuklar, parayı tanıma, iş yönetimi yatırım yapma, spekülasyon yapma, gibi konularda uygulamalı eğitim alıyor.

DHA'nın haberine göre; klinikteki dersler şunlar:

Money Bambino (Para Çocuğu): 4 yaşından 7 yaşına kadar olan çocukların para oyun grubu. Bu grupta çocuklar, parayı ve birimlerini tanıyorlar.
Para biriktirmeyi ve akıllıca harcamayı ve öğreniyorlar. Kendilerine nasıl yatırım yapmaları gerektiğinin ilk bilgileri veriliyor.

Money Protege (Para Koruma): 8 yaşından 10 yaşına kadar olan çocuklar için olan grup. Bu grupta çocuklara girişimci olma eğitiminin başlangıcı veriliyor.
Öğretilen konular arasında temel bankacılık hizmetleri, arz talep dengesi, işin yönetilmesi ve para tarihi gibi konular var.

Money Maestro (Para Ustası): Bu programdaki 11-13 yaş aralığındaki çocuklar, alacak borç ilişkisi, bütçeleme gibi konularla, Borsada oynamanın esaslarını öğreniyorlar.

Money Virtuoso (Para Üstadı): 14 yaşından büyük çocukların kabul edildiği programda çocuklara eğitim gerçek yatırım yaptırılarak veriliyor.

Velilere bir duyuru yapan merkez, kursların yoğunlaştırılmış olarak 10 hafta boyunca okulların yaz tatilinde sürdürüleceğini bildirdi.

İsviçre SF1 televizyonundaki programa konuşan öğrenci velileri, çocukların çok küçük yaşlarda parayı öğrenmesini avantaj olduğunu belirterek, “Çocuklar bu rekabetçi ortamda, para ve yatırımı küçük yaşta öğrenerek, hayata avantajlı başlıyor. Çocuklarımız şimdiden haçlıklarından kazandıklarıyla küçük yatırımlar bile yaptı” dedi.

Sayfa Yükleniyor...