Adını Anadolu’nun yaşam alanı tehdit altında olan canlılarından biri olan Altın çakal’dan alan Pardus 2008.2 Canis aureus tüm Pardus sürümleri gibi GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile ücretsiz olarak elde edilip, özgürce dağıtılıp çoğaltılabiliyor.

Çekirdek kadrosu TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) yazılımcılarından oluşan, yüzlerce kişilik gönüllü geliştirici ile güncellenen ulusal Linux dağıtımı Pardus’un yeni sürümü Altın Çakal (Canis aureus), şu yenilikleri getiriyor:

- Ağ Yöneticisi - 2008.2 ile birlikte yeni sürüme yükseltilen Ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı de bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor. Bu iyileştirmelerin ilk anda göze çarpanları ise şöyle :

- Görüntü Yöneticisi - Pardus 2008.2, yeni nesil Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellendi.

- Paket Yöneticisi - Paket Yöneticisi de bir çok iyileştirme ve güncelleme içeriyor :

- KDE 3 ve KDE 4 masaüstü ortamları

Pardus 2008.2 ile gelen yenilikleri öğrenmek için Pardsus.org.tr sitesini inceleyebilir ya da CD görüntüsünü indirmek için Pardus Yükleme sayfasına gidebilirsiniz. Pardus kullanıcı topluluğunun İnternet sitesi Özgürlükİçin.com üzerinden özgür yazılım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.