Açık kaynak kodlu Linux platrofmu üzerinde geliştirilen yerli işletim sistemimiz Pardus'un güncelleme sürümü Dama Dama duyuruldu.

Düzenli olarak iyileştirmeler ve yeniliklerle güncellenen Pardus, kurulum sonrasında bekleyen güncellemelerin boyutu artınca güncel paketlerle oluşturulan ara sürümler sunuyor. İlk sürümlerden beri süren geleneğin bir parçası olarak her ara sürüm Anadolu'da yaşamı tehdit altına girmiş bir memeliye adanıyor.

Yabani kedilere dikkat çekilen 2007, köpek familyasının hatırlandığı 2008 ve kanatlılara selam gönderilen 2009 sürümlerinden sonra, 2011 sürümünde geyikgillerin soyu tükenme riski taşıyan üyelerini hatırlamayı amaçlıyor.

İlk güncelleme sürümü Dama Dama ya da Türkçe adıyla Alageyik sunucularda yerini aldı. Bu sürümle birlikte aşağıdaki güncellemeler de kurulumun bir parçası haline gelmiş oluyor:

KDE Masaüstü ortamı 4.6.5
Linux çekirdeği 2.6.37.6
LibreOffice Ofis araçları 3.4.1.3
Mozilla Firefox Web Tarayıcı 5.0
Xorg 1.9.5
Gimp 2.6.11
Python 2.7.1
GCC 4.5.3
Glibc 2.12

Bu güncellemelere ek olarak, birçok hata düzeltmesi yapıldı, 64bit Skype ve Wine paketi kararlı depolarda yerini aldı, YALI'ya Sistem Kurtarma menüsü yeniden eklendi.

2009-2011 için yükseltme arayüzü çalışmalarında son aşamaya gelindi, testlerin tamamlanmasının ardından paket, 2009 depolarında yerini alacak.

QuickFormat uygulaması, çıkarılabilir USB bellekleri daha kolay biçimlendirmek için hazırlandı ve görüntülerde yerini aldı. Artık YALI'da otomatik bölümlendirme ekranında LVM kullanmamak isteyen kullanıcılar yali=nolvm çekirdek parametresini kullanılabiliyor.