Paris'te 'Türk kahvehanesi'

Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" çerçevesinde, başkent Paris'in ünlü "Jardin des Tuileries" bahçesinde 17 Temmuz-8 Ağustos arasında "Le Cafe Turc" (Türk Kahvehanesi) adı altında düzenlenecek etkinliklerde, geleneksel ve modern Türk sanatı ve kültürü tanıtılacak.

Anadolu Ajansı 16.07.2009 - 10:17

Paris'te 'Türk kahvehanesi'

Mimar Han Tümertekin'in tasarımını yaptığı, eski İstanbul kahvehanelerinden esinlenerek bahçeye inşa edilen ahşap yapı, etkinliklere yaklaşık 3 hafta boyunca ev sahipliği yapacak.

Etkinliklere çerçevesinde, konserler ve sergilerin dışında, ebru, kaligrafi ve tezhip sanatıyla ilgili kurslar, gölge oyunu, Karagöz-Hacivat ve kukla gösterileri, Türk mutfağıyla ilgili konferanslar düzenlenecek.

Etkinlik, genç Türk müzisyenlerinden oluşan "Gevende" grubunun konseriyle 17 Temmuz Cuma günü başlayacak.

Okay Temiz, Kudsi Ergüner, Selim Sesler, Nezih Üzel, Birol Topaloğlu, Önder Focan ve Aksak Anatolia grubunun konserlerinin yanı sıra, dansöz Nesrin Topkapı, Parislilere oryantal dans kursları verecek. Yine Semazenlerden etkilenerek yaptığı dans gösterileriyle tanınan Ziya Azazi de, etkinlerin atölye bölümünde bahçede kurslar verecek sanatçılar arasında bulunuyor.

Paris'te "Anadolu Ateşi" dans grubu ve "Mercan Dede" konseriyle bu ay başında başlayan "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri kapsamında Fransa'da 9 ay süreyle 70'i aşkın kentte 400'ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye'ye tanıtılacak.

Paris'in Louvre Müzesinde "Osmanlı Kaftanları" ve Grand Palais'de "Çağlar Boyu İstanbul" konulu sergiler, önemli etkinlikler arasında yer alacak.

"Türkiye Mevsimi", Fransız toplumuna çağdaş Türkiye'nin dinamikleri, yaratıcı farklılıkları, kültürü ve mirasının daha iyi tanıtılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

"Türkiye Mevsimi" etkinlikleriyle, iki ülke arasındaki ilişkilerin yoğunluğunun ve tarihi boyutunun öneminin bir kez daha gösterilmesi amaçlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...