Abdullah Öcalan ile BDP heyeti arasındaki görüşme tutanaklarını kimin sızdırdığı tartışması sürüyor.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak kendi partisinden bir sızdırma olmadığını söyledi:

''Süreç bir bütün. Teknik hazırlık yapılması gerekiyor. Her iki tarafından da organize olması gerekiyor. İmralı notlarına ilişkin bizim partimizden sızdırma olarak adlandırılabilecek bir faaliyet olmamıştır" dedi.

BDP Genel Merkezi’nde yapılan toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, sürece katkı sağlamak adına görüş oluşturmak için toplantılar yaptıklarını ve bu çalışmalarının süreceğini belirterek şöyle konuştu:

“Önemli bir süreçte, çok önemli zor bir konuyu çözme sorumluluğuyla karşı karşıyayız. Bu ülkede uzun yıllar büyük zorluklar, büyük acılar yaşamamıza neden olan hak ve özgürlüklerimizin gasp edildiği, demokratik siyasetin tehdit altında olduğu çok zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldik. Parti olarak bu tarihsel aşamanın farkındayız, bilincindeyiz. Önemli bir süreç olduğunun bilinciyle partimizin yetkili organları tartışma yapıyorlar, görüş oluşturmaya çalışıyorlar, süreci ilerletebilecek adımlar konusunda pratik önermeler geliştirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalarımız devam edecek. Son iki aydır yoğun olarak tartıştığımız bir süreçle karşı karşıyayız. Biz İmralı’da başlatılan görüşmeleri birlikte demokratik bir yaşama varması için neler yapabiliriz, parti olarak ön açıcı fikirlerimizi, önerilerimizi, tekliflerimizi oluşturmaya ve bunların uygulanabilirlik koşullarını temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için yoğun bir çalışma gündemimiz olacak. Bundan sonra da benzer toplantılarımız devam edecek.

'PARTİMİZDEN SIZDIRMA OLMAMIŞTIR'
İmralı görüşmelerinin basına yansıması sonrasında başlayan sızdırma iddialarıyla ilgili olarak konuşan Kışanak, konunun gündemden düşürülmesi gerektiğini vurgulayarak, partisinden görüşmeyi sızdırma gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Gültan Kışanak şunları söyledi: “Bu konuyu aslında kamuoyunun gündeminden düşürmek gerekiyor. Oldukça anlamsız bir tartışma olarak görüyorum. O nedenle uzun uzadıya bir değerlendirme yapmayacağım. Çok açıktır ki, bizim partimizin böyle bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bir sızdırma, partimizden herhangi bir arkadaşımızın böyle bir metni tanzim etme, bir yerlere verme gibi bir yaklaşımı asla söz konusu olamaz. Bunu, haberi yapan muhabir arkadaşımız da biliyordur. Böyle bir metni hangi yollarla temin ettiğini, bu metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığını herhalde en iyi kendisi biliyordur. Bizim partimizden sızdırma ile ilgili herhangi bir faaliyet olmamıştır.

'10 GÜN İÇİNDE SONUÇ ALINMASINI BEKLİYORUZ'
PKK’nın elinde bulunan devlet görevlilerinin bırakılmasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Kışanak, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getirirken, “Bu konuda bir teknik hazırlık yapılması gerekiyor. Hem buradan gidip getirecek bir heyetin organize edilmesi, hem de karşı tarafın bu konudaki hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor. Bu konuda bir irade beyanı var. Biz de bu konudaki hazırlıklarımızı başlattık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz, tamamlandığında ki ‘bunu bir hafta 10 gün içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz’ dediler. Bunların ailelerine kavuşmalarını temin edeceğizö şeklinde konuştu.