İlişkili Haber

FETÖ darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast planlayan askerler yargılanmaya devam ediyor.

Duruşmayı izleyen NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak, davada yaşananları ve sanıkların yaptıkları savunmaları aktardı.

Sabah oturumunda darbe girişimi öncesinde Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı MAK timleri birlik komutanı olan Binbaşı Taner Berber sorgulandı.

Berber polis ve savcılıktaki ifadesini baskı altında verdiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı almaya gittiklerinden haberi olmadığını, terör operasyonuna gittiklerini söyledi.

Berber ifadesine şöyle devam etti: "Helikopterden indikten sonra silah sesleri gelmeye başladı. Silah seslerinin susmasının ardından çatışmanın olduğu noktaya gittik, 3 sivil gördük onların polis olduğunu anlayınca olayın bizim bildiğimizin dışında cereyan ettiğini anladım ama iş işten geçmişti."

İfadenin ardından Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ'un soruları geldi. Baştoğ ile Berber arasında şu diyalog yaşandı:

Baştoğ: Niye polisleri kelepçelediniz?

Berber: Ben kelepçelemedim. Benim yetkim yok.

Baştoğ: 25 bin mermiyle gittiniz, nasıl bir terör operasyonu bu?

Berber: Kasada ne varsa aldık götürdük.

Baştoğ: Zimmetlemediniz silahların hiçbirini neden böyle bir şey yaptın?

Berber: O anda gelişen bir olaydı, herkes silahı aldı.

Baştoğ: Neden teslim olmayı düşünmediniz?

Berber: Grup psikolojisiyle hareket ettik. Bu yüzden teslim olmadım. Aklımda teslim olmak vardı ama daha güvenli bir yerde teslim olmak istiyordum. Teslim olanların polisler tarafından öldürüldüğünü duydum. Bu yüzden araziye çıktığımdan pişman değilim.

Baştoğ: Niye siz oraya götürüldünüz?

Berber: Askerliğin temelinde emir sorgulanmaz. Tecrübe kazanmak için götürüldüğümüzü sandık.

Baştoğ: Gökhan (Şahin Sönmezateş) Paşa sizin amiriniz değil, niye ondan emir alıyorsunuz?

Berber: Sorgulamadım

KUZU: NELER YAŞANDIĞINI EMNİYETE GETİRİLİNCE ANLADIM

Taner Berber’in ardından örgütün "üs imamı" olarak anılan "Paşa" lakaplı eski başçavuş Zekeriya Kuzu, ifade verdi.

Kuzu, bugüne kadar verdiği bütün ifadeleri reddetti.

Sıradan bir astsubay ve hiçbir yetkisi olmayan bir asker olduğunu iddia eden Kuzu, medya bazında davanın önemli bir ayağı olarak gösterildiği için üzerinde baskı hissettiğini ifade etti.

Kamuoyunda bazı kişilerin kendisinin idam edilmesini istediğini belirten Kuzu, "Saygı duyuyorum ancak iftira diye bir şey de var. Teslim olmak istiyordum. Türkiye'de neler olduğunu emniyete getirilince anladım. Emniyette kimyam değişmeye başladı. İlk ifademde FETÖ ile bağlantım olmadığını söylemiştim" dedi.

Mesleğe girdiğinden itibaren ciddi bir ideolojik çatışma ve dedikodu hastalığının olduğunu gördüğünü öne süren Kuzu, bunun sıkıntısını yaşadığını savundu.

“SUİKAST KELİMESİ ÇOK ÜRKÜTÜCÜ”

Milliyetçi ve muhafazakar bir insan olduğunu söyleyen Kuzu, "Ülkücü camianın ocaklarında yetişmiş bir insanım. Bu yüzden soruşturmalar geçirdim, cezalar aldım. Halihazırdaki yönetimle birlikte ben ve benim gibiler için rahatlama oldu. Suikast kelimesi çok ürkütücü. 30 yıl boyunca insan kurtarmak için eğitim aldım. Benim devletin çıkarlarını her şeyden önemli gördüğümü herkes bilir. 2012'den itibaren benim paralelci olduğumla ilgili dedikodular başladı. İlk başta şakayla başlayan bu şey daha sonra ciddi oldu" diye konuştu.

“FETÖ’CÜ OLDUĞUM DEDİKODUSU ÇIKARILDI”

Sadece üs astsubayı olduğu için terfilerde etkili olduğunu iddia eden Kuzu, "Üs astsubayı olduğum için düşmanım çoktu. FETÖ'cü olduğum dedikodusu çıkarıldı." iddiasında bulundu.

“ÇİĞLİ İMAMI DEĞİLİM”

Sorgusunda "tehdit ve şantaja uğradığını", bu nedenle FETÖ'cü olduğu yönünde ifade verdiğini öne süren Kuzu, "Çiğli imamı değilim" dedi.

“BASKI NEDENİYLE SENARYO KURDUM”

Cüzdanında bulunan 1 doların G serisi değil, B serisi olduğunu ve bu parayı yurtdışında okuyan oğlunun hatıra maksadıyla kendine verdiğini iddia eden Kuzu, ifadesinde anlattığı ve örgüt üyesi olduklarını iddia ettiği "Yavuz" ve "Arif" gibi isimlerin örgütle bağlantılı kişiler olmadığını ileri sürdü.

Kuzu, ifadesinde şunları söyledi: "Arif, oğlumun dershanedeki öğretmeniydi. 1 doları bana Arif vermedi. Yavuz, Konya'daki bir komşumuzdu. Kapısında Zaman gazetesi görürdüm. Oradan aklıma gelerek kurguladım. Arif'in atama yapılacak askerlerin belirlenmesinde etkili olduğu yönündeki ifademi de kabul etmiyorum. Arif'in beni Tahir isimli kişiye zimmetlemesi söz konusu değil, böyle bir şahıs yok. Genel kültürümden kaynaklanan bir kurgulamaydı. FETÖ'ye üye değilim, hiçbir zaman olmadım. İfadelerimde belirttiğim zaman ve şahısların yüzde 99'u hayali. Üzerimdeki baskı nedeniyle böyle bir senaryo kurdum."

“AVUKATIM GÖRME ENGELLİYDİ, DIŞARI ÇIKINCA TEHDİT ETTİLER”

Sanığın bu ifadelerinin ardından mahkeme başkanının, ifadesini avukat huzurunda verdiğini hatırlatması üzerine Kuzu, "Verdiğim bazı isimlere avukatım karşı çıktı. Sorgulamayı yapanlar 'Sorun değil, hallederiz' dediler. Avukatım dışarı çıkınca telefonu gösterip tehdit ettiler. Avukatım görme engelliydi. Böyle bir ortamda ifade verdim. FETÖ'ye üye olduğunu söylediğim 57 subay ve astsubay iddiası doğru değil. Bu kişilerin 40'dan fazlası zaten serbest bırakıldı. diye konuştu.