Paşalı’nın kocasına müebbet hapis

Devletin koruma vermediği Ayşe Paşalı’yı 11 yerinden bıçaklayarak öldüren eski kocasına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Karardan memnun olduklarını belirten Paşalı’nın kızı, “Zafer bizim” dedi.

12.05.2011 - 11:40

Paşalı’nın kocasına müebbet hapis

Ölümle tehdit edilmesine rağmen boşanması gerekçe gösterilerek koruma altına alınmayan Ayşe Paşalı’yı 11 yerinden bıçaklayarak öldüren eski kocası İstikbal Yetkin’in yargılandığı davada karar çıktı.


Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık İstikbal Yetkin ve avukatı, maktul Ayşe Paşalı'nın babası Hüseyin, annesi Zeliha ve kardeşi Ahmet Paşalı ile avukatları katıldı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada Ayşe Paşalı ve İstikbal Yetkin'in çocukları Burcu ve Busegül Yetkin de hazır bulundu.

Sanık İstikbal Yetkin, Hakim Tekman Savaş Nemli'nin, ''Araştırılmasını istediğin başka bir husus var mı?'' sorusuna ''Hayır yok'' diye yanıt verdi.

SAVCI VE AVUKATLAR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kıran ise mahkemeye önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını belirtti. Paşalı ailesinin avukatları da esas hakkındaki görüşe katıldıklarını kaydetti.

Sanık avukatı ise kadın örgütlerinin mahkemeyi etki altına almaya çalıştığını savundu.

‘EŞİMİ SEVİYORDUM, PİŞMANIM’
Esas hakkındaki savunması sorulan sanık İstikbal Yetkin, ''Ben eşimi çok seviyorum. Pişmanım'' dedi.

Duruşma sonunda son sözü sorulan sanık Yetkin, bir kez daha ''Eşini çok sevdiğini'' söyledi.

‘ADİ ADAM’ DEDİ, SALONDAN ATILDI
Bu sırada duruşma salonunda izleyici olarak bulunan Şevkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, ''10 kez bıçaklarken de mi eşini çok seviyordun? Katil, adi adam!'' diye bağırarak, tepki gösterdi.

Bunun üzerine Hayrettin Bulan, polislerce salonun dışına çıkartıldı.

KÜÇÜK KIZI BAYILDI
Bu esnada, Burcu ve Busegül Yetkin de babalarına tepki göstererek, ''Daha hala bizi tehdit ediyor. Şerefsiz, pişmansa bizi nasıl tehdit ediyor?'' diye bağırdı. Busegül Yetkin, bu sırada kısa süreli bir baygınlık geçirdi.

EN AĞIR CEZA VERİLDİ
Mahkeme Başkanı Tekman Savaş Nemli, Yetkin'in, Türk Ceza Kanunu'nun 82/1. maddesinin (a) bendi uyarınca, ''tasarlayarak kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildiğini açıkladı.

Sanık hakkında, takdiri indirim nedenlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildiğini kaydeden Nemli, mahkeme heyeti üyelerinden birinin, buna muhalefet ettiğini ve kararın oy çokluğu ile alındığını belirtti.

Mahkemenin kararını açıklamasının ardından, salonda izleyici olarak bulunanlar kararı alkışladı.

PAŞALI'NIN KIZI: ZAFER BİZİM!
Ayşe Paşalı’nın büyük kızı Burcu Yetkin, kararı NTV’ye değerlendirdi.

Babasına verilen ağırlaştırılmış cezanın kendilerini sevindirdiğini belirten Yetkin, “Annemi kaybettim tabii ki bu benim için en büyük acı. Bu olay karşısında alabileceği en büyük cezayı almış olması, kendimin ve ailemin güvenliği açısından çok önemliydi. Karar nedeniyle çok mutluyum” dedi.

Yetkin, babasının duruşmada söylediği “Eşimi seviyorum, pişmanım” sözleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Adam oynuyor, rol yapıyor. Eşini seven biri eşine zarar verir mi, vermez. Bunu dikkate almamak lazım. Duruşma çok gergindi. İzleyiciler ben ve kızkardeşim çok tepkiydik. Ama zafer bizim.”

KARDEŞİ: 30 YILDA ÇIKSA, KATİLLERE MORAL OLURDU
Ayşe Paşalı'nın kardeşi Ahmet Paşalı da kadın cinayetlerinin bir numaralı terör olduğunu söyleyerek, katillerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Paşalı, ''İstikbal Yetkin, ağırlaştırılmış yerine müebbet hapis cezasına çarptırılsaydı, 20-30 yıl sonra çıksaydı, bütün katillere moral olurdu'' dedi.

AVKAT TATAR: UMARIM ÖRNEK OLUR
Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan avukat Elif Kabadayı Tatar, karardan kendisinin ve müvekkillerinin mutlu olduğunu ifade ederek, kararın, kadın cinayetlerine ilişkin davalar için örnek olacağını ifade etti.

Tatar, kadın cinayetleri davalarının, aynı bakış açısıyla ve hızla sürdürülerek, sorumluların cezalandırılmasını beklediklerini söyledi.

Bazı kadın örgütleri üyeleri de adliye önünde slogan attı.

KADINA ŞİDDETİN SİMGE İSMİ
Uzun süre gündemde olan Ayşe Paşalı cinayetinin ardından özellikle kadın örgütleri çok sayıda eylem yapmıştı.

Davada daha önce hazırlanan kriminal raporu da çokça konuşulmuştu. Rapora göre cinayette kullanılan 26 santimetre uzunluğundaki bıçakla ilgili kriminal raporunda, bıçağın 6136 sayılı Yasa’ya göre, İçişleri Bakanlığı’nca kullanımına ve yapımına izin verilen aletlerden olduğu belirtilmişti.

Bu kadınları biz öldürdük

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...