Pasifik incir kuşu ilk kez Türkiye'de

Artan yağmur oranıyla birlikte Pasifik incir kuşu ilk kez Hatay'da görüldü. Yıllardan beri görülmeyen 5 kuş türüne de rastlandı.

14.05.2009 - 11:23

Yağış bolluğu Türkiye'de konaklayan kuş türlerinin de artışını sağladı.

Hatay'daki Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu Başkanı Ali Atahan, göç yolu üzerinde bulunan Hatay'da ak pelikan, arı şahini, turna, küçük orman kartalı, Arap bülbülü, turaç, dik kuyruklu ötleğen, sürmeli kum kuşu, flamingo, Kıbrıs kuyrukkakanı gibi göçmen ve yerleşik kuş türleri bulunduğunu söyledi.

Atahan, şu bilgileri verdi:

"Kuş cenneti olarak önemli bir konumda bulunan ve göç yolu üzerinde olan Hatay'da bulunan Amik Gölü'nün 1960'lı yıllarda kurutulmasıyla yaklaşık 30 kuş türümüzü kaybettik. Ayrıca birçok göçmen kuşu da su kaynaklarının kurutulması ve yaşam alanlarının yok olması nedeniyle başka yerlere kaçırdık. Ancak, kentimize bu yıl yağan yoğun yağmur, kuşların yolunu yeniden bölgemize çevirdi. Yağışların yeterli miktarda yağması ve su kaynaklarının dolması nedeniyle bazı kuş türleri yeniden bölgemize geldi."

Hatay'da 17 yıldan bu yana gözlem yaptıklarına dikkati çeken Atahan, gözlemlerde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan yeni türleri gördüklerini vurguladı.

KOYU KAHVERENGİ SIRTI, SİYAH BENEKLERİ VAR
Doğu Asya kökenli ''Pasifik incir kuşu''nu Türkiye'de ilk kez Hatay'ın Samandağ ilçesinde gözlemlediklerini vurgulayan Atahan, koyu kahverengi desensiz sırtı, koyu yanağı ve göğsünde yoğun siyah benekleri bulunan bu kuşun sadece İsrail'de kış aylarında gözlenebildiğini söyledi.

Bölgede ayrıca, okyanus kuşları ile Orta Asya dağılımı gösteren değişik türlere de rastladıklarını ifade eden Atahan, şöyle devam etti:

"Bölgemizde, Pasifik incir kuşunun yanı sıra uzun yıllardır görülmeyen, nesli tükenme tehlikesindeki sümsük kuşu, kızılkuyruklu örümcek kuşu, boz yelkovan, korsan martı kuşunu da, yağan yoğun yağmurun ardından oluşan göl ve göletlerde yeniden görmek bize heyecan verdi."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...