İlişkili Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP’nin Diyarbakır’daki mitingi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak "Patlama trafodan kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan müdahale söz konusu" dedi.

Bakan Yıldız, şunları ifade etti:

“Diyarbakır’daki HDP’nin mitingindeki patlama ile ilgili olarak ilgili arkadaşları yerine gönderdim. Patlama trafodan kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan müdahale söz konusu.

Trafoda yapılan incelemelerde patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. Arkadaşlarımız yapmış olduğu gözlemlerde trafo kapısının içeriden dışarı değil, dışarıdan içeri doğru basınç ile birlikte zarar gördüğünü söylediler.

Aynı zamanda kök hücre dediğimiz trafonun içinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük. Eğer trafoda bir patlama olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayacaktık. Kaldı ki patlama anında trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum, orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür."