İstanbul Turist Rehberleri Odası ve saldırıda yaralanan rehber Sibel Şatıroğlu, Sultanahmet meydanındaki patlamanın olduğu yere karanfil bıraktı.

Terörü kınayan pankartlar taşıyan grup, saldırının olduğu Dikilitaş'ın önüne gelerek saat 10.20'de saygı duruşunda bulundu, yaşamını yitirenlerin anısına olay yerine beyaz ve kırmızı karanfiller bıraktı.

Grup adına açıklamayı okuyan Emrecan Kurt, hain saldırıyı kınamak ve acıyı tüm dünyayla paylaşmak için geldiklerini belirterek, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara acil şifa dileğinde bulundu.

Kurt, "Şiddetin dili, dini, ırkı, ülkesi yoktur. Bizi korkutmak isteyenlere cevapsa, korkup kendimizi izole etmek yerine daha çok gezmek, hayattan daha çok keyif almak, yeni dostluklar kurmak, varolan dostlukları daha da pekiştirmek olmalıdır.

Bizler barışsever insanlarız, Türkiye Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'yurtta sulh, cihanda sulh' felsefesi üzerine kurulmuştur" diye konuştu.

İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu da bu tür olayların karanlık eller tarafından dünyanın her ülkesinde tekrar denenebileceğini ifade ederek, "Kayıplarımız için tüm dünyaya başsağlığı diliyor ve bu olayı turist rehberleri olarak lanetliyoruz" dedi.

Bu arada patlamada yaralanan rehber Sibel Şatıroğlu da Dikilitaş'a gelerek saygı duruşunda bulundu, alana karanfil bıraktı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da olay yerine karanfil bırakıp, saldırıyı kınadı.

"KAÇIN" DİYE UYARMIŞTI

İstanbul Sultanahmet'te önceki gün gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında 10 kişi hayatını kaybetmişti. 35 kişilik turist kafilesinin arasına giren canlı bombayı fark eden Turist rehberi Sibel Şatıroğlu, "kaçın" diye bağırarak ölü sayısının artmasını engellemişti.