Patriotçu komutandan 'gerginlik' açıklaması

Kahramanmaraş'taki Patriot hava savunma sisteminin komutanı Marcus Ellermann, Alman askerlerinin şartlardan şikayetçi olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Alman komutan, ''Artık her şey geçmişte kaldı. Bizim için konu kapanmıştır" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 21.03.2013 - 19:19

Patriotçu komutandan 'gerginlik' açıklaması

Patriot Sistemleri Alman Harekat Birliği Komutanı Marcus Ellermann, Alman askerlerinin şikayetçi olduğu iddialarına ilişkin, ''Bizim için konu kapanmıştır, eklenecek yeni bir şey yok'' dedi.

Ellerman, bir pastanede düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Türk halkı, Kahramanmaraş'taki kamuoyu ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından iyi bir şekilde karşılandıklarını belirtti.

Medyaya yansıyan ''Alman askerlerinin şikayetçi olduğuna'' dair iddiaları değerlediren Ellermann, şunları kaydetti:

''Artık her şey geçmişte kaldı. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim için konu kapanmıştır, eklenecek yeni bir şey yok. Geçmişte olan bütün hususlar benim ve askerlerim için artık kapanmıştır. Sonuç itibariyle burada Türk Silahlı Kuvvetleri ile işbirliği yapmaktan dolayı son derece mutlu olduğumuzu bir kere daha ifade etmek isterim. Her şey karşılıklı ve iyi niyet çerçevesinde olduğu zaman hem bu yörenin insanı için hem de askerlerim için iyi bir tanışma vesilesi olacaktır.''

Ellermann, her şeyi bir tarafa bırakıp askerleriyle ileriye baktıklarını ifade ederek, görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek zorunda olduklarını vurguladı.

Kahramanmaraş'ta çok olumlu izlenimler edindiklerini aktaran Ellermann, bu ''özel'' ve ''güzel'' kentte çok daha fazla izlenim edinebileceklerini anlattı.

Alman basınında yer alan bir haberde Kahramanmaraş'taki Patriot hava savunma sisteminde görevli Alman askerlerin kaldıkları kışlanın şartlarından şikayetçi olduğu iddiaları yer almıştı.

Aynı haberde ayrıca, kışlada görevli bir Türk komutanın Alman askerini dövdüğü ileri sürülmüştü.

Genelkurmay başkanlığından yapılan açıklamada ise iddialar yalanlanmıştı.HABERE GİT

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...