ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, NTV Ankara Muhabiri Didem Tuncay’ın sorularını yanıtladı.

Büyükelçisi Francis Ricciardone, bölgeye Patriotlara füzeleri yerleştirmesine karşı çıkan Rusya ve İran’ın tepkilerini değerlendirdi.

Bölgede tansiyonun yüksek olmasının Patriotlarla ilgisi olmadığını dile getiren Ricciardone, “Son kararlar, NATO tarafından alınacak ama bu sistemleri tedarik etmemizin amacı tansiyonu düşürmek. Sistemler kesinlikle savunma amaçlı, taarruz amaçlı değil. Bir savunma sistemi gerginlikleri neden tırmandırır? Bu bana mantıklı gelmiyor. Hükümetiniz, NATO'yla birlikte çalışarak; ne zaman, ne kadar, nereye, ne kadar süreyle bu sistemlerin konuşlandırılacağına karar verecek. Türk halkına güvende olduğu, korunduğu gösterilecek. İttifak açısından baktığımızda Türkiye'ye yalnız olmadığını göstermek istiyoruz. NATO, Türkiye'nin yanında yer alıyor” dedi.

‘NEREYE KONUŞLANDIRILACAĞINI BİLMİYORUM’
Ricciardone, Patriot bataryalarının nereye konuşlandırılacağına yönelik bir soru üzerine şöyle konuştu:

“Bu konuda bilgim yok yok. Uzman ekipler, Türk makamları, Türk askerleriyle birlikte çalışmak için buraya geldiler. İncelemeler yapacaklar. Teknik boyutların araştırılması, değerlendirilmesi gerekiyor. Bütün teknik bilgiler bir araya getirilecek. Hükümetiniz savunma sistemlerinin nereye konuşlandırılmasını tercih ettiğine karar verecek.

Katkıda bulunan NATO ülkeleri de karar alacaklar. Gördüğümüz kadarıyla bazı NATO ülkelerinin parlamentolarına başvurmaları gerekecek. ABD, bununla birlikte, kendine düşeni yapmaya, Türkiye'yi NATO ittifakı içinde, Türk ordusuyla birlikte koruma taahhüdünü göstermeye hazırdır.”

‘TÜRKİYE’YE NOTA VERMEDİK’
ABD Büyükelçisi, “Gazze'de yaşananlar konusunda Türkiye ve ABD’nin pozisyonları oldukça farklıydı. Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin söyleminin yapıcı olmadığını, bunu Türkiye'ye de ilettiklerini söylemişti. Siz bu konuyu Türk muhataplarınızla konuştunuz mu? Türkiye'ye nota verilmesi gibi bir gelişme yaşandı mı?” sorusu üzerine, Türkiye’ye nota vermediklerini söyledi.

GAZZE KONUSUNDAKİ FARK
ABD Büyükelçisi Ricciardone, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'yle tabii çok yakın temas halindeyiz. Durumu tarif etmek için benim farklı bir yaklaşımım olacak. Bölgesel istikrarın sağlanması ve korkunç şiddetin durdurulması konusunda aynı çıkarlara sahibiz. Hem Türklerin hem de Amerikalıların, hükümetlerimizin ölümlerin durmasını istediğini düşünüyorum.

Kısa süreli ateşkesin yeterli olmadığına inanıyoruz. İsrail ve Filistinliler arasında barış olmasını istiyoruz. Bu konuda Türkiye ve ABD arasında fark görmüyorum. Eğer bir fark varsa o da Türkiye'nin diplomatik olarak bir şeyler yapma, bizim ise başka şeyler yapma kabiliyetimiz konusundadır. Mısır da başka şeyler yapabilir. Hepimizin farklı ilişkileri var.

Bana öyle geliyor ki, ne kadar ortak hedefimize vurgu yaparsak, ortak çıkarlarımıza o kadar hizmet etmiş oluruz. Türkiye'nin yapabileceği önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Bunu yapmak için iki tarafın da güvenine sahip olmak önemli.”

TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDAKİ GİZLİ ZİRVE
Ricciardone, Türk ve İsrailli yetkililer arasında İsviçre'de yapılan gizli görüşmenin hatırlatılması üzerine iki ülkenin ABD’nin dostu ve müttefiki olduğunu vurguladı.

‘İKİ DOSTUMUZU DA CESARETLENDİRİYORUZ’
Francis Ricciardone, “Dünyanın bu bölgesinde barış, istikrar ve refah sağlanmasının dostlarımızın çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Bu konularda birbirleriyle konuşmalarının, ortak sorunlar üzerinde birlikte çalışmalarının doğal olduğunu düşünüyoruz. Tabii, biz de Gazze konusunda görüşmeleri için onları cesaretlendirdik. ABD, her iki dostunu da hükümetler arasında devamlı ve verimli bir diyalog olması için açık bir şekilde cesaretlendirmektedir” diye konuştu.