Suriye'den gelecek olası bir tehdide karşı NATO tarafından konuşlandırılan 'Patriot'ların Türkiye'ye maliyetinin 15 milyon lira olması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi.

Bakan Yılmaz, Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ve Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ile Kahramanmaraş'a konuşlandırılan Patriot savunma sisteminin bulunduğu Gazi Kışlası'nda incelemelerde bulundu.

Alman askeri birliğini ziyaret eden bakanlar, Patriot Sistemleri Alman Harekat Birliği Komutanı Marcus Ellermann'ın verdiği brifingi dinledi.

Brifingin ardından söz alan Yılmaz, bir soru üzerine Patriot hava savunma sisteminin maliyetine değindi.

Adil bir yük paylaşımı yapıldığını söyleyen Bakan, "Burada altyapıyı hazırlamak bize, sonraki masraflar katılımcı ülkelere aittir. Dolayısıyla adil eşit bir paylaşım olduğunu düşünüyorum. Rakam olarak 4 birimin birini biz karşılıyoruz. Ancak TL olarak bizim bir yıl içerisinde beklediğimiz rakam 15 milyon TL gibi rakam düşünüyoruz'' diye konuştu.

Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ise söz konusu füzelerin Hollanda'ya maliyetinin 40 milyon Euro olduğunu kaydetti.

ÜŞÜYEN MEVKİDAŞINA MONTUNU VERDİ
Savunma bakanlarının Kahramanmaraş ziyaretini yerli ve yabancı 50'nin üzerinde basın mensubu takip etti. Özellikle Alman gazete ve televizyonları ziyarete ilgi gösterdi.

Basın açıklaması sırasında Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, soğuk ve yağmurlu hava nedeniyle üşüyen Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert'e üzerindeki montunu verdi.

Daha sonra açıklamanın yapıldığı alana askeri montlar getirilmesi üzerine, Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert bu montlardan birini giydi ve üzerindeki montu Almanya Savunma bakanı Maiziere kendisi giydirdi.

Hollanda Savunma Bakanı Hennis-Plasschaer sempatik tavırlarıyla basının ilgi odağı oldu.