Pavarotti'nin Halefi J.D.Florez Festival'de

Opera sahnelerinin yıldız tenoru Pavarotti’nin halefi Juan Diego Flórez İstanbul’da...

17.06.2009 - 12:42

Pavarotti’nin tahtının yeni varisi olarak gösterdiği Juan Diego Flórez, 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında, daha önce Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla sahne alacağı duyurulan tenor Rolando Villazón yerine Festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek.

Borusan Holding sponsorluğundaki konserde dünyaca ünlü tenor Juan Diego Flórez’e, şef Alessandro Vitiello yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Daha önce 29 Haziran’da gerçekleşeceği duyurulan konser 18 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’nde saat 20.00’de gerçekleşecek.

Ünlü İngiliz müzik dergisi BBC Music tarafından “Tüm Zamanların En Büyük 20 Tenoru” arasında gösterilen Juan Diego Flórez Peru’nun başkenti Lima’da doğdu. Müzik eğitimini Lima ve Philadelphia’da tamamlayan Juan Diego Flórez, opera sahnelerine 1996 yılında Pesaro’daki Rossini Opera Festivali’nde, Matilde di Shabran operası ile adım attı. Bu performansıyla izleyicileri kendine hayran bırakan Flórez, o zamandan beri uluslararası alanda en önemli opera sahnelerinin en çok tercih edilen tenoru oldu.

Juan Diego Flórez, 2007 yılında La Scala’da Donizetti’nin “Alayın Kızı” adlı operasındaki aryasını seslendirdikten sonra seyircilerden aldığı olağanüstü alkış sonucunda bis yaparak La Scala tarihine geçti. Bir tenorun sahnede bis yapması La Scala’nın tarihinde en son 75 yıl önce gerçekleşmişti. Bu olay 2008 yılında Metropolitan Opera’sında bir kez daha yaşandı ve Juan Diego Flórez bu başarısıyla opera tarihinde şimdiden unutulmaz ve çok özel bir yer edinmiş oldu.

Hem İtalya’da hem de dünyanın dört bir yanında en önemli opera sahnelerinde büyük başarılara imza atan Juan Diego Flórez aralarında Rossini d’Oro, Aureliano Pertile, Francesco Tamagno, L’Opera Award, Bellini’s ve ISO d’Oro’nun da bulunduğu pek çok ödüle layık görüldü. Flórez yaptığı kayıtlarla da Choc of the Monde de la Musique, Echo Klassik Preis, Cannes Classical Award gibi ödüllerin sahibi. Flórez’e aynı zamanda Peru Hükümeti tarafından verilen en önemli onur ödülü olan Orden del Sol sunuldu.

İstanbul Müzik Festivali’nde daha önce yer alacağı duyurulan Rolando Villazón konserinin 29 Haziran tarihli biletleri, 18 Haziran Perşembe akşamı gerçekleşecek Juan Diego Flórez konseri için de geçerli olacak.

Sanatçı değişikliği nedeniyle biletini iade etmek isteyen izleyiciler, 17 Haziran Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar, Biletix satış noktasından alanlar herhangi bir Biletix satış noktasına; IKSV ana gişeden alan izleyiciler ise İKSV binasına başvurarak iade işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Juan Diego Flórez ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konseriyle birlikte 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde yer alan diğer konserlerin biletleri; Biletix satış noktaları; www.biletix.com ve Biletix çağrı merkezi (0216) 556 98 00 aracılığıyla, IKSV binasından ve Aya İrini Müzesi gişelerinden temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org/muzik


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...