PC satışlarının 2009’da düşmesi bekleniyor

IDC ve Gartner tarafından yayınlanan raporlara göre, 2009 yılında bilgisayar satışlarının düşmesi bekleniyor.

Haberler 19.12.2008 - 00:14

PC satışlarının 2009’da düşmesi bekleniyor

Dünyanın en büyük iki araştırma firması Gartner ve IDC’nin yayınladığı raporlar bilgisayar satışlarının 2009 yılında düşeceğini öngörüyor. Raporlara göre önümüzdeki yıl ekonomik konjonktürün etkisiyle sevkiyat maliyetlerinin de düşmesi bekleniyor.

Haberin devamı

Teknoloji odaklı ürünlerin satış sayılarını izleyen IDC, dünya genelindeki kişisel bilgisayar satışının yüzde 5.3 oranında düşeceğini ve beklediği gelirin 267 milyar dolar olduğunu açıkladı. Firmanın daha önce yaptığı 2009 tahmini yüzde 4.5 artış olacağı yönündeydi.

Gartner analisti George Shiffler ise 2009 yılının kişisel bilgisayar sistemleri endüstrisinin son yedi yıl boyunca yaşadığı en zor yıl olacağını ifade etti. Gartner’ın raporuna göre önümüzdeki yıl üst performans seviyesindeki satışlar önemli ölçüde azalacak.

Gartner raporu, önümüzdeki yıl yüzde 6.5 düşüş yaşanarak toplam gelirin 230 milyar dolar seviyesinde olacağını öngörüyor. Gartner’ın daha önceki 2009 tahmini yüzde 5 oranında bir artışla toplamda 312 milyon adet masaüstü ve taşınabilir bilgisayar satılacağı yönündeydi.

“Pazarın durumu nedeniyle kıran kırana geçecek bir fiyata dayalı rekabet yaşayacağız” şeklinde konuşan Shiffler, üreticilerin düşük performanslı ucuz ürünler üzerine yoğunlaşacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Raporlar Hewlett-Packard, Dell, Lenovo, Acer ve Apple gibi büyük donanım üreticileriyle birlikte, satılan ürünlerin yüzde 90’ından yüksek bir oranında Windows işletim sistemi kullanıldığından Microsoft’un da önümüzdeki yılın havasından etkilenebileceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...