‘Pembe metrobüs’ istediler

Saadet Partisi üyesi bir grup kadın, sadece kadınların kullanacağı "pembe metrobüs" uygulaması başlatılması için eylem yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.09.2014 - 13:36

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane'deki binası önünde toplanan Saadet Partisi üyesi kadınlar, "Huzurlu ve güvenli bir yolculuk için pembebüs bir lüks değil ihtiyaçtır" ve "Rahat yolculuk etmek hakkımız, kadınlara özel ulaşım istiyoruz" pankartları açtı.

Grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Nagehan Gül Asiltürk, metrobüs uygulamasının trafiği rahatlatan önemli bir proje olduğunu ancak metrobüs hattındaki yoğunluk nedeniyle toplumun annesi, eşi, kardeşi ve kızı konumundaki İstanbul kadınlarının ciddi sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Metrobüs konusunda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Asiltürk, şöyle konuştu:

"Pembe metrobüs, bu devasa şehirde yaşayan hanımlar için bir lüks veya lütuf değil, görmezden gelinemeyecek derecede mühim ve acil bir ihtiyaçtır. Metrobüsü tercih eden kadınların yoğunluktan dolayı yaşadıkları sıkıntılar, genellikle hoş olmayan tartışmaları da beraberinde getirmektedir.

Gidecekleri yere yetişme telaşı içerisinde dolu araçlara binmek zorunda kalan kadın yolcular, hamile çocuklu veya yaşlı oldukları halde nefes almanın zor olduğu, itiş kakışların yaşandığı bu araçlarla bazen yolculuk etmek zorunda kalıyorlar. Ayrıca bazı ahlaksızların gerçekleştirdiği taciz vakaları da bu durumu daha vahim noktalara taşımaktadır.”

Asiltürk, Japonya, Filipinler, Tayland, Brezilya, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere birçok ülkede toplu taşıma hizmetlerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...