Pençe-Kaplan Operasyonu başladı: Komandolar Haftanin'de (Haftanin nerede?)

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik Pençe-Kaplan Operasyonu'nun başladığını, komandoların Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde olduğunu duyurdu. MSB'den yapılan açıklamada, "Teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki terör yuvalarına hava harekâtı icra edilmektedir" ifadeleri yer aldı.

Haberler - ntv.com.tr 17.06.2020 - 16:49

Pençe-Kaplan Operasyonu başladı: Komandolar Haftanin'de (Haftanin nerede?)

Milli Savunma Bakanlığı (), Irak'ın kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk'taki terör yuvalarına hava harekatı düzenlendiğini bildirdi. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan ilk paylaşımda, "Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Uçaklarımız teröristlerin inlerini başlarına yıkıyor" ifadelerine yer verildi.

KANDİL VE SİNCAR'A HAVA HAREKATI

MSB'den yapılan ikinci açıklamada ise operasyona ilişkin şu bilgiler verildi:

"Son zamanlarda karakol ve üs bölgelerimize her geçen gün artan taciz, saldırı teşebbüsünde bulunan, böylece halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini tehdit eden PKK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak’ın kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki terör yuvalarına hava harekâtı icra edilmektedir"

HAFTANİN NEREDE?

Irak'ın kuzey kesiminde yer alan Haftanin, Kandil Dağlarının uzantısı olarak biline bir bölge ve Şırnak ilimize yakın bir konumda. Aynı zamanda terör örgütü PKK'nın kamplarından biri olarak da bilinen Haftanin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Duhok şehrinin sınırları içerisinde yer alıyor. Terör örgütünün Zap, Avaşin, Matina, Gara gibi kampları da bu il sınırları içinde.


AKAR VE KOMUTANLAR HAREKAT MERKEZİ'NDE

Operasyonu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nden sevk ve idare ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ''Ülkemizi, milletimizi, karakollarımızı, üs bölgelerimizi taciz eden, buralara saldırı planlayan terör yuvaları teröristlerin başlarına yıkıldı. Bundan dolayı hepinizi kutluyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz'' ifadelerine yer vermişti.

PENÇE-KARTAL OPERASYONU'NUN AYRINTILARI

Sayfa Yükleniyor...