Pencereden düşen temizlikçi için hapis kararı

İstanbul’un Maltepe ilçesinde temizlik için gittiği evde cam silerken düşerek ölen kadını "taksirle öldürme" suçlamasıyla yargılanan ev sahibi, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

03.10.2013 - 14:02

Pencereden düşen temizlikçi için hapis kararı

Temizlik yaptığı evin penceresinden düşerek hayatını kaybeden Fatime Aldal'la ilgili dava, Anadolu Adalet Sarayı 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, tutuksuz sanık Sevim Özdemir katılmazken, ölen Fatime Aldal'ın eşi Hüseyin Aldal ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan müşteki Hüseyin Aldal'ın avukatı Gülseren Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin hazırladığı rapor ile bilirkişi raporları arasında çelişki olduğunu söyledi.

Günay, iki rapor arasındaki çelişkinin İş Kanunu'ndaki düzenlemeden kaynaklandığını dile getirerek, "Bu durum anayasanın eşitlik ilkesi ile iş güvenliği ve iş sağlığı ilkesine aykırıdır. Bu tür iş kazaları 'kasten adam öldürme' suçu olarak nitelendirilmelidir" dedi.

Sanık Sevim Özdemir'in avukatı Mesut Akdağ da müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

EVSAHİBİNE 1 YIL 8 AY HAPİS
Mahkeme hakimi Feyza Sarısoy, Sevim Özdemir'in "taksirle öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın yargılama sürecindeki davranışları ve pişmanlığını göz önüne alan hakim Sarısoy, sanığın cezasını 1 yıl 8 aya indirdi.

Hakim Sarısoy, sanığın "yeniden suç işlemeyeceği" kanaatine vararak, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İDDİANEMEDEN
Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2011 yılında hazırlanan iddianamede, 46 yaşındaki Fatime Aldal'ın, gündelik ev işlerini yapmak için gittiği Sevim Özdemir'in evinde camları sildiği sırada çerçevelerin yerinden çıkması sonucu 4. kattan düşerek olay yerinde öldüğü belirtildi.

Söz konusu çerçevelerin 30-35 yıl önce yaptırıldığı ifade edilen iddianamede, Sevim Özdemir'in güçsüzleşen yapının gerekli onarımını yapmadığı neticesinde bu olayın meydana geldiği kaydedildi.

İddianamede, olayda Özdemir'in kusur ve sorumluluğu bulunduğu aktarılarak, sanığın "taksirle öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...