Pentagon 'mini uydular' kullanacak

ABD ordusu, 'tek bir tuşa basarak' keşif yapma olanağı sağlayan mini uydular kullanacak. Pentagon bu yeni projeyle birlikte, diğer sistemlere göre maliyeti düşük seviyede tutarak, daha kapsamlı istihbarat almayı amaçlanıyor.

15.03.2012 - 15:54

Pentagon 'mini uydular' kullanacak

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Kurumu (DARPA), halen kullanılmakta olan askeri uyduların gereken pozisyonda olmaması durumunda bu cihazların taktik bilgi sağlayabileceğini belirtti. Yeni projeyi açıklayan DARPA, mini uyduların her birinin maliyetinin 500 bin doları geçmemesi gerektiğini belirtti. Kurumdan yapılan açıklamada, "Büyük sistemlerin maliyetinin çok altında, mini uydulardan oluşacak iletişim grupları kullanmayı öngörüyoruz. Bunlar, görevdeki savaş uçaklarına, taşınabilir alıcılarla uydu sistemine bağlanma ve kısa süre içinde bulundukları pozisyonu tam olarak gösteren bir uydu fotoğrafı alarak uçuş planlamalarını daha iyi yapmalarına olanak sağlayacak" ifadelerine yer verildi.

24 MİNİ UYDU YÖRÜNGEYE YERLEŞTİRİLECEK
DARPA, her grupta, 60 ila 90 gün dünya yörüngesinde kalabilecek ve atmosfere girişinde yanacak yaklaşık 24 mini uydu bulunmasını öngörüyor. Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Kurumu, üreticilerin, daha çok akıllı telefonların üretiminde tercih edilen ve maliyeti düşük tutmayı amaçlayan 'hızlı üretim tekniklerini' kullanmak durumunda kalacaklarını belirtiyor. Ayrıca, cihazların ağırlığını ve boyutlarını asgarî seviyede tutmak için yeni uyduların üretiminde, optik, güç kaynağı, itiş sistemleri ve iletişim sistemleri konusunda yeni teknolojilerin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

YENİ UYDULARIN LOJİSTİK VE BAKIM İHTİYACI YOK
Pentagon havadan istihbarat elde etmek için insansız hava araçları kullanıyor. Geçen yıl da, yüksek çözünürlükte dijital kameraların kullanıldığı helikopter türü araçların Afganistan'a gönderileceği açıklanmıştı. Ancak DARPA, bu araçların, yakıt ikmali yapmadan geniş arazileri taramakta yetersiz kaldığını belirtti. Yeni projenin başkanı Dave Barnhart, "Yeni uydu gruplarıyla, farklı bölgelere konuşlandırılmış savaş uçaklarına, herhangi bir lojistik ya da bakım ihtiyacı olmadan istihbarat sağlamayı umuyoruz" dedi.

İngiltere'deki Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nden Elizabeth Quintana, bu projenin önündeki en büyük sorunun, yeni teknolojileri, bütçeyi aşmadan bu cihazlara uygulamak olduğunu söyledi.

Quintana BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsansız hava araçları ve yine havadan istihbarat, gözlem ve keşif görevi yapan diğer araçlar kara birlikleri arasında oldukça yaygın kullanılan yöntemler. Ancak sorun, bu araçların sayısının yetersiz olması ve iletişim sorunları nedeniyle, cephedeki birliklere gereken istihbaratı ulaştırmanın gecikmesi" dedi.

Quintana, yeni nesil cihazların, halen kullanılmakta olan cihazlardan çok daha ucuza mâl edilmesi gerektiğini belirtti.

DARPA, yeni nesil uyduları üretmeye istekli şirketlerle 27 Mart'ta bir ön görüşme yapacak. Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Kurumu'nun yeni planlarını açıklaması, Kurum'un Başkanı Regina Dugan'ın bu görevinden ayrılarak Google'a geçeceği haberleriyle aynı zamana rastladı. Google, BBC'nin soruları üzerine, Dugan'ın hangi göreve getirileceğini açıklamaya henüz hazır olmadıklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...