Pera Müzesi’nde iki yeni sergi

Pera Müzesi, ‘Dünya Seramiğinin Başyapıtları’ ve ‘Osmanlı Donanmasının Seyir Defteri: Gemiler, Efsaneler, Denizciler’ adlı iki sergiye ev sahipliği yapıyor.

Pera Müzesi’nde iki yeni sergi

İngiltere'nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından biri olan Victoria ve Albert Müzesi'nin dünya çapındaki seramik koleksiyonundan oluşan ‘Dünya Seramiğinin Başyapıtları’ ilk kez İstanbul'da ve Pera Müzesi'nde.

150 yıllık geçmişi ve zengin koleksiyonlarıyla dünyanın önde gelen sanat ve tasarım müzelerinden biri olan Victoria ve Albert Müzesi Seramik Koleksiyonu'ndan derlenen sergi, antik çağlardan günümüze dünya seramik sanatının en çarpıcı örneklerini sunarken, geleneklerine ve gelişimine de ışık tutuyor.

Çin heykellerinden, İtalyan Rönesans çömleklerine, İznik çinisinden, Sevr porselenlerine, modern seramiklere dünyanın her köşesinden 115 parça benzersiz yapıt, Kore, Almanya ve Suriye'den sonra İstanbul'da Pera Müzesi'nde 19 Temmuz’a kadar sanatseverlerle buluşuyor.

Pera Müzesi’nde açılan ‘Osmanlı Donanmasının Seyir Defteri: Gemiler, Efsaneler, Denizciler’ sergisi de, birbiriyle bütünleşen üç farklı deniz mitolojisini iç içe geçiriyor.

Osmanlı denizcilik tarihinin zihinlere kazınmış gemileri, katıldıkları savaşlar ve bu savaşlarda efsaneleşen kahramanlar, tarihsel boyutuyla uygarlık sahnesinde yerlerini alıyorlar.

Günümüze miras kalmış 16. yüzyıl Osmanlı kadırgasından Yavuz zırhlısına uzanan bir tarihin köşe taşları, denizcilerin anılarıyla yeniden günışığına çıkıyor.

Sergi, 4 Ekim 2009’a kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.

http://www.pm.org.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...