Pete Doherty Nazi marşını okuyunca...

Münih'te sahneye çıkan İngiliz şarkıcı Pete Doherty, eski Nazi Almanyası milli marşının ilk dizesini okuyunca, Alman müzik severler tarafından yuhalandı.

01.12.2009 - 16:06

Pete Doherty Nazi marşını okuyunca...

Der Spiegel dergisi, Bayerischer Rundfunk adlı radyo istasyonu tarafından hafta sonunda organize edilen festivale katılan The Babyshambles'ın solisti Doherty'nin, sırası gelmemesine rağmen sahneye çıkarak kısık bir sesle 4 kez "Deutschland über alles" (Almanya her şeyin üzerinde) şeklindeki Nazi Almanyası milli marşının ilk dizesini söylediğini yazdı.

Gazete, aşırı alkollü olduğu tahmin edilen Doherty'nin, bunun üzerine festivale gelen müzik severler tarafından gürültülü bir şekilde yuhalandığını ve başka bir şarkıya geçmek zorunda kaldığını belirtti.

Bir organizatörün isteği üzerine 5 şarkı söyledikten sonra sahneden indirilen Doherty'nin, organizatöre mikrofonu fırlattığı ve sahneyi terk ettiği kaydedildi.

Doherty'nin sözcüsü tarafından daha sonra yapılan açıklamada, İngiliz şarkıcının, marşın ilk dizenin Almanya'da nasıl algılandığına dair fikri olmadığı, olaydan büyük üzüntü duyduğu belirtildi.

Nazi Almanyasından sonra 1949 yılında kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti, eski milli marşın müziğini korudu, ancak sözlerini değiştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...