Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:
ABD yönetimi, ülke tarihinin en büyük çevre felaketinden sorumlu tuttuğu İngiliz petrol şirketi BP'ye karşı harekete geçti. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, ''Deepwater Horizon'' petrol platformundaki patlama ve sızıntıyla ilgili soruşturma açıldığını bildirerek, "Olayla bağlantısı olan herkesi detaylı olarak araştıracağız. Yasadışı davranışlara dair bir bulguya rastlarsak buna hızla gereken yanıt verilecektir” diye konuştu.

İlişkili Haberler


İnfilak ederek batan 'Deepwater Horizon' platformunun işletmecisi Transocean şirketiyle deliği kapatmak için çimentolama çalışmalarını yürüten Halliburton ve petrol sızıntısını engelleyecek düzeneği hazırlayan Cameron International firmalarının da soruşturmanın kapsamında olduğu tahmin ediliyor.

İngiliz BP şirketi ise sızıntıyı durdurabilmek için yeniden robot denizaltılarla arızalı boruları keserek çıkarmayı deniyor. Firma, hasar görmüş olan bölüm çıkarıldıktan sonra kesilen bölgeye kapaklar monte etmeyi ve petrolü kolonlar yoluyla tanker gemilerine nakletmeyi planlıyor.

BP'nin daha önce uyguladığı benzer bir girişim, çalışmalar sırasında buz kristallerinin oluşması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sızıntıyı durdurmaya yönelik farklı denemelerin de sonuçsuz kalması nedeniyle bu seferki girişimden olumlu sonuç alınacağına duyulan inanç da oldukça düşük.

BP yöneticilerinden Bob Dudley yürüttükleri çalışmayla ilgili "İlk denemeden çok fazla şey öğrendik. Sıcak su ve donmayı önleyici maddeler kullanarak buz kristalleri oluşması riskini en aza indireceğiz" diye konuştu.

BP, bu sefer herhangi bir komplikasyon halinde çalışmaları sürdürebilmek için deniz tabanına çok sayıda kapak indirdi.

Diğer yandan ABD Sahil Güvenlik Dairesi'nin operasyondan sorumlu yetkilisi Amiral Thad Allen, borular kesildikten sonra kapaklar takılana kadar Meksika Körfezi'ne dökülen petrol miktarının bir anda yüzde 20 oranına kadar artabileceğine dikkat çekti.

Allen'in açıklama için gazetecilerin önüne bu kez BP yetkilileriyle değil, yalnız çıkması dikkat çekti. Bu durum ABD yönetiminin BP ile arasına mesafe koymaya çalıştığı şeklinde yorumlandı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın enerji konularındaki danışmanı Carol Browner da borular kesildikten sonra denemenin başarısız olması halinde yaşanan durumun daha da kötüleşebileceğine dikkat çekti.

Browner şöyle konuştu: "Dürüst olmak gerekirse bu durumda tali kuyu açma çalışmaları tamamlanana kadar günde 1 milyon 900 bin ila 3 milyon 600 bin litre petrol sızıntısı yaşanması mümkün. Bu gerçekten çok endişe verici bir durum."

Tazyiği azaltmak için planlanan iki tali kuyudan ilkinin en erken Ağustos ayında açılabileceği tahmin ediliyor. Bu da denemenin başarısız olması durumunda, milyonlarca litre petrolün en az 60 gün daha Meksika Körfezi’ne akması anlamına geliyor.

Kasırga sezonunun başlaması ise Louisiana Eyaleleti'nde endişeye neden olan bir başka etken. Uzmanlar şiddetli bir kasırganın körfeze sızan ham petrolü Mississipi Deltası'na taşımasından korkuyor. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin verdiği bilgilere göre, Atlantik ve Meksika Körfezi’nde bu yaz 3 ila 7 etkili kasırga bekleniyor.