Petrol sızıntısı ABD'ye ulaştı

ABD  Sahil Güvenliği, Meksika Körfezi açıklarındaki, çöken platformun kırılan bir borusundan sızan petrolün, Amerika'nın güney sahillerine ulaşmaya başladığını duyurdu.

Haberler 30.04.2010 - 09:30

Petrol sızıntısı ABD'ye ulaştı

Geçen hafta bir patlama sonucu çöken petrol platformundan günde 5000 varil petrolün suya karıştığı tahmin ediliyor.

Louisiana'da olağanüstü hâl ilan edilirken, ABD Başkanı Barack Obama, yardım için tüm kaynakların seferber edileceğini söyledi.

Kıyı bölgelerinde yaşayan bazı sakinler, petrolün kokusunu alabildiklerini belirtiyor.

Louisiana'dan BBC'ye bilgi veren yerel bir yetkili ise sızan petrolün, Mississipi deltası yakınlarındaki bir adaya ulaştığını söyledi.

Çöken petrol platformunun işleticisi firma BP, Amerikan Savunma Bakanlığı'na sızıntıyı önlemek için özel ekipman verilmesi çağrısında bulundu.

Daha önce, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, Meksika Körfezindeki sızıntının, muhtemelen dünyanın en büyük petrol sızıntısı felaketi olduğu belirtilmişti.

Amerikan İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano petrol sızması ve sonucunda oluşan çevre felaketinin ulusal düzeyde önemli bir olay olduğunu söyledi.

Meksika Körfezindeki felaket, Başkan Obama'nın Atlas Okyanusu'nun ve Meksika Körfezi'nin bazı bölümlerini denizde yapılacak petrol ve doğalgaz aramalarına açma kararını tekrar tartışmaya açtı.

Beyaz Saray, Obama'nın kararını savunurken, çevreciler, son sızıntı ile birlikte kararın gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi David Hayes ise, açık denizlerde petrol arama planlarının bilmsel temellere dayandığını ve hangi bölgelerde petrol aramanın uygun olacağının bilimsel olarak belirlendiğini söyledi.

Hayes, Meksika Körfezi'ndeki gibi sızıntıların ise nadir olduğunu belirtti.

Petrol sızıntısının tehdit ettiği sahil şeridinde hassas doğa dengesinin tahrip olması ihtimali çevreci grupları derin biçimde kaygılandırıyor.

Sayfa Yükleniyor...