Petrol sızıntısı şimdilik durdu

Meksika Körfezi’ndeki son yılların en büyük çevre felaketine yolaçan petrol sızıntısının durdurulduğu öne sürüldü.

28.05.2010 - 09:25

Petrol sızıntısı şimdilik durdu

Amerikan sahil güvenlik yetkilileri, bir buçuk kilometre derinlikteki petrol kuyusuna "ağır çamur" pompalama yönteminin başarı sağladığını duyurdu.

Amerikan Başkanı Barack Obama ise, ’bölgenin başına gelen korkunç bir felaket’ olarak nitelediği sızıntıyı önleme yönteminin garantisi olmadığını söyledi.

Amerikalı yetkililer, Meksika Körfezi’nin tabanından sızmakta olan petrolü durdurmak için pompalanan çamurun sızıntıyı önlediği ancak kesin sonuç için konuşmanın henüz erken olduğunu açıkladı.

Operasyonun sürdüğünü belirten İngiliz BP Şirketi yetkilileri, kuyunun daha sonra, pompalanacak çimentoyla tamamen kapatılmasını planlıyor.

Karadaki kuyularda başarıyla uygulanan yöntem, denizde bin 500 metre derinlikte ilk kez deneniyor.

OBAMA: KÖRFEZİ BP TEMİZLEMELİ

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Amerikan Başkanı Barack Obama, BP’nin yapacağı herşeyin önce yönetimin onayından geçeceğini ve şirketin bütün körfezin temizlenmesinden sorumlu olacağını söyledi.

Amerikan Yönetimi, Meksika Körfezi’nde petrol arama faaliyetlerine koyduğu yasağı 6 ay uzattı.

Alaska Körfezi’nde benzer kısıtlamalara hazırlanan Başkan Obama, daha önce verilen bazı ruhsatların da iptal edilebileceğini vurguladı.

Petrolün Louisiana eyaletinde Mississippi Irmağı'nın deltasına bulaşması üzerine, Başkan Obama her zamanki sükunetini kaybederek  "Kapatın şu belayı, bitirin işi" dedi.

İngiliz Reuters ajansının bildirdiğine göre, Obama için "dev gulyabani belası" haline gelen petrol felaketini durdurmak için, BP mühendisleri barit (baryum sülfat), ağır çamur ve çimentoyu, Louisiana eyaletinin 80 km açığındaki petrol platformunun sondaj kuyusunu öldürmek için, kuyuya "damardan çimentolu çamur" sıkmaya başlayacaktı. AFP ajansına göre "ölüm mührü" için henüz çimento devreye sokulmadı.

BP sözcüsü Steve Rinehart'ın verdiği bilgiye göre, "petrolün yarılan deniz tabanından dev boyutta fışkırdığı kuyuya baryum sülfat, ağır çamur-çimento sıkılarak, kuyu yüzde 60-70 oranında belki öldürülebilecekti". Kesin çözüm bulunmazsa son merhalede ABD ordusu devreye girecekti.

Petrol Meksika Körfezi'nde balıklar, istiridyeler, kuşlar, tüm canlıları feci surette tehdit ediyor. Meksika Körfezi hala yüzde 77 oranında balıkçılığa açıksa da karidesler büyük çapta  öldü.

Deniz platformu petrol kuyusundan günde "en az" 5 bin varil petrol denize karışıyordu. Ancak bazı jeologlar, bulun 100 bin varil olabileceğini bildirdi.

AMERİKAN MADENCİLİK KURUMU BAŞKANI İSTİFA ETTİ


Çevre koşullarını dikkate almadan petrol sondaj ruhsatları vermekle suçlanan Amerikan Madencilik Kurumu’nun başkanı Elizabeth Birnbaum da görevinden istifa etti.

Bu arada, denize sızan petrolün tahmin edilenden daha fazla olduğu açıklandı.

Amerikan Jeoolojik Araştırmalar Merkezi, iki farklı metoda göre hesaplanan bir günde sızan petrolün, iki ile üç milyon litre arasında değiştiğini bildirdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Meksika Körfezi’nde petrolün sebep olduğu çevre felaketinin uzaydan çekilen fotoğraflarını yayımladı.

20 Nisan’dan bu yana devam eden çevre kirliliğinin boyutları, NASA’nın fotoğraflarında gözönüne serildi.

Fotoğraflarda, platformdaki alevlerden körfezdeki petrol yayılmasına kadar pek çok detay yer alıyor.

Petrolün yayıldığı yerlerde suyun rengi de dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...