Petrol sızıntısında "çamur" işe yaramadı

BP, Meksika Körfezi'nde büyük bir çevre felaketine dönüşen petrol sızıntısını önlemek için yürüttüğü kuyuyu çamur ve çimentoyla tıkama girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

31.05.2010 - 09:38

Petrol sızıntısında "çamur" işe yaramadı

Şirket yetkililerinden Doug Suttles, şimdi yeni bir seçenek üzerinde çalıştıklarını ve bir kaç gün içinde de yeni stratejiyi uygulayacaklarını söyledi.

Başarısızlığa uğrayan ve ''tepeden öldürme'' olarak adlandırılan yöndemde yoğunlaştırılmış çamur ve çimentoyla sızıntının olduğu kuyuyu tıkayıp devredışı bırakmayı hedefliyordu.

BP yetkilileri, operasyon kapsamında kuyuya 30 bin varil çamur ve çimento pompaladıklarını, bunun dakikada 80 varil anlamına geldiğini, ancak başarılı olamamadıklarını söylüyor.

ABD Başkanı Barack Obama, başarısızlık haberinin hem yürek parçalayıcı hem de öfke yaratıcı olduğunu söyledi.

Öfke yoğun olarak bölge halkına yayılmış durumda.

BBC'nin Lousiana eyaletindeki muhabiri Andy Gallacher, bazı balıkçıların ''BP, geleceğimizi ve mirasımızı mahvettin'' pankartları astıklarını aktarıyor.

Obama da cuma günü bölgeyi ziyaret ederek felaketten etkilenenlere yardımcı olmak için ne gerekirse yapılacağını söyledi.

ABD Başkanı kirliliğin yayılmasının önlenmesi ve temizliği için görev yapan personel sayısını üç katına çıkarma kararı aldı.

Obama, krizi çözmek için sorumluluğu üstlenirken, BP'nin de bu dev hasarın mali sorumluluğunu üstlenmesi gerekeceğini söyledi.

BP de çabalarını sızıntıyı önlemeye yoğunlaştımış durumda. Şimdi uygulayacakları seçenek ise denizaltı robotları kullanılarak sızıntıya neden olan boruların kesilerek üzerlerinin kapatılması esasına dayanıyor.

BP yetkilileri, yeni seçeneğin yaşama geçirilmesinin en az dört gün süreceğini, başarılı olacağına inandıklarını, ama garantisinin de bulunmadığını söylüyor.

Teknisyenlerin üzerinde durdukları bir başka nokta da, kuyuya ulaşacak iki alternatif delik kazılarak halihazırdaki basıncın hafifletilmesi.

Böylece sızıntının kontrol altına alınmasının kolaylaştırılması.

Ancak bu da zaman alacak bir çaba.

Yetkililer, Körfez'e 30 gündür her gün yaklaşık 12 bin varil petrol sızdığına inanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...