Greenpeace Akdeniz'den bu konuda şu açıklama geldi:

İlişkili Haberler


Grönland kıyılarında petrol aramak üzere yola çıkan dev petrol arama platformu Türkiye’den ayrılırken Greenpeace eylemcileri tarafından durduruldu. Uluslararası çevre kuruluşu Greenpeace’in tırmanışçıları 53 bin tonluk ve yaklaşık 120 metrelik Leiv Eiriksson üzerinde açgözlü petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda da bir felakete neden olmaması için tüm dünyaya “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!” mesajı verdi. Greenpeace, Meksika Körfezi, Karadeniz ya da Kuzey Kutbu ayırmaksızın tüm Dünya’da derin deniz petrol aramalarına karşıdır.

Sabaha karşı 5.00’da başlayan eylemde aralarında Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye’den tırmanışçıların bulunduğu 11kişilik bir ekip, şişme botlarla platforma yanaşarak 40 dakika içinde platforma tırmandı.

Leiv Eiriksson Kuzey Kutbu'nda petrol arama girişimiyle petrol endüstrisine yeni bir kapı aralıyor. Platform, İskoç firması Cairn Enerji adına bu yaz dört petrol kuyusu açmak için kiralandı. Meksika Körfezi’ndeki gibi 1500 metre derinlikte petrol arayacak olan platform, hassas bir ekosisteme sahip olan Kuzey Kutbu’nda bir felakete neden olabilir.

Uluslararası eyleme dair Greenpeace Akdeniz’in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker şunları söyledi: “Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi çünkü, Kuzey Kutbu’nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Platform burada Grönland’a doğru yola çıktığında durduruldu çünkü, Greenpeace uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşıdır. Bundan tam da bir yıl önce BP felaketi yaşanmıştı. Şimdi de petrol endüstrisi dünyanın en hassas ve önemli doğal yaşam alanlarının birinde riskli derin deniz petrol aramalarına girişiyor. Artık Dünya yeni bir yol ayrımında: temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21. yüzyıla şekil verecek ve Dünya’yı daha temiz ve daha güvenli yapacak şansımız var”.


NEDEN TEHLİKELİ? 
Dondurucu soğuklar, sert hava koşulları ve oldukça uzak bir noktada olması nedeniyle, Kuzey Kutbu’ndaki bir petrol sızıntısına müdahale etmek ve temizlemek imkânsız. Kutup’taki anormal hava şartları nedeniyle Cairn Enerji’nin kısa bir petrol arama dönemi var.

Amerikan Jeoloji Araştırmalarına göre Kuzey Kutbu 90 milyar varil petrol rezervine sahip. Bu da dünyada keşfedilmemiş petrolün yüzde 13’ü anlamına geliyor. Kuzey Kutbu’ndaki potansiyel petrol rezervlerinin yüzde 84’ü denizde bulunuyor.

Cairn Enerji, Grönland sularında petrol arayan ilk petrol şirketidir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Shell, BP ve Exxon, dünyanın en uç noktasındaki el değmemiş sularda petrol arayabilmek için Kuzey Buz Denizi buzullarının erimesinden faydalanmak istiyor. Aslında bu erimenin nedeni de zaten petrol gibi fosil yakıtların büyük rol oynadığı iklim değişikliği.