Meksika Körfezi'nin temizlenmesinden sorumlu Amerikalı Sahil Koruma Amirali Thad Allen, Meksika Körfezi'nde petrol sızıntısının yol açtığı kirliliğin tamamen giderilmesinin yıllar alabileceğini söyledi.

İlişkili Haberler


Allen, petrol devi BP'nin sızıntıdan etkilenen insanlara ve işletmelere yardım etmekte daha iyisini yapabileceğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama da bir kez daha Meksika Körfezi'nde BP'nin işlettiği platformdan petrol sızıntısı karşısındaki tutumunu savundu.

Kamuoyu yoklamalarının kriz sırasındaki tavrından duyulan memnuniyetsizliği gösterdiği ortamda Obama, NBC televizyonuna bir mülakat verdi ve sızıntıdan etkilenen herkese uygun şekilde bu durumun bedelinin ödeneceğini söyledi.

Başkan Obama kendi ifadesiyle "kime tekme vurulması gerektiğin iyi bilen" işçiler ve uzmanlarla görüştüğünü belirtti.

Obama ayrıca BP Genel Müdürü Tony Hayward'ın, afetin sonuçlarının, aşırı olmayacağı yolundaki sözlerini de eleştirdi.

Obama, Hayward'ın bu sözlerinden sonra, kendisi için çalışamayacağını ifade etti.

BP, kuyunun ağzına yerleştirdiği huniyle şu ana kadar 11 bin varil petrol toplamayı başardı. Hedef, toplanan petrol miktarını günde 20 bin varile çıkarmak. Bu nedenle sızan petrolü toplamak için ikinci bir mekanizma yerleştirilecek. Ancak Amerikan Sahil Güvenlik yetkillileri, sızan petrolün çevreye verdiği zararı onarmanın yıllar alacağını açıkladı.. Körfezde 320 kilometrelik bir alan petrolle kaplanmış durumda..