Pek çok kişi için iPhone 3G ve 3GS’lerin en rahatsız edici yönü şarj süresinin kısa olması. Şarjın her an biteceği gerilimiyle yaşamaktan hoşlanmayanlar için farklı batarya destek üniteleri mevcut. Ama onların da sürekli dolu tutulması gerekiyor ki kurtarıcı olsun.

Apple lisansıyla üretilen Novothink Surge ise bu ‘duble şarj’ sıkıntısını ortadan kaldıran yeşilci bir ürün olarak Türkiye’de piyasaya sürüldü nihayet. Güneşte veya güçlü oda ışığında kendini şarj edebilen Surge, üzerindeki ileri teknoloji güneş paneli sayesinde hep dolu tutulabiliyor.

iPhone’a takılıyken onu şarj etmeye öncelik veren cihaz, telefon dolduğundaysa kendini şarj etmeye devam ediyor. Loş ışıklı ortamlarda pili tükenen iPhone’u sürekli besliyor. Dolayısıyla koşarken, yürürken, bisiklete binerken, otomobil kullanırken, güneşlenirken ya da seyahatlerde iPhone’lar sürekli şarj edilebiliyor. Uzun süre şarj problemi olmuyor. Tabi kendi şarjı tamamen bittiğinde telefonu çıkarmakta fayda var.

Testle sabittir ki Surge, tam dolu halde iPhone’un konuşma ve bekleme sürelerini yaklaşık iki katına çıkarıyor. Elbette güçlü ışık altında telefona sürekli takılı tuttuğunuzda cihaz kendi kendini şarj ediyor olacağından bu süre çok daha uzuyor. Telefonunu hiç kapamayan, sürekli film izleyen, nette dolanan, GPS’i kullanarak seyahat eden biriyseniz, elbette arada kablosuyla bilgisayardan tam şarj etmeniz gerekecek.

Telefon takılı halde biraz kalın ve ağırca olabilir ama günlük şarj stresini alması bile başlı başına buna değer kanaatindeyiz. Bir diğer eksi yönü de, ünitenin kendi şarjı tamamen bittiğinde telefondan çıkarılması gerekliliği. Çıkarmadığınızda, iPhone’unuzu saiyede bir kaç kere şarja takıp çıkarıyor gibi art arda sinyallerle karşılaşıyorsunuz.

Bunlara rağmen bizim bugüne kadar gördüğümüz ve kullandığımız en faydalı iPhone yan ürünlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de siyah ve beyaz renk seçenekleriyle piyasaya verilen güneş enerjili taşıma kılıfı Surge’in fiyatı 100 USD + KDV olarak belirlenmiş.

Novothink Surge’ün temel özellikleri şöyle:
• Tam güneş altında 100 mAh’de 5.5 Voltluk enerji sağlıyor.
• 2 saat boyunca doğrudan güneş ile temas 3G ağı üzerinde 30 dakikalık konuşma süresi ya da 2G ağında 60 dakikalık konuşma süresi kazandırıyor.
• Entegre, şarj edilebilir 1320 mAh 3.7 V lityum-iyon polimer batarya iPhone 3G’nin kapasitesinin yüzde 105’ine denk.
• Gelişmiş lityum-iyon polimer batarya hücresi teknolojisi aşırı yükleme riskini ortadan kaldırıyor
• USB kablosu ile, iPhone 3G ya da iPhone 3GS’i kılıfından çıkarmadan iTunes uygulaması açılabilir ve senkronize edilebilir.
• Dayanıklı, hafif ve sert dış yüzey; yumuşak dokunuşlu yan sap bölümleri.