Pilotlar önce bilgisayarı yenecek

Helikopter pilotları, bilgisayarın ürettiği karmaşık muharebe senaryolarıyla eğitilecek.

Haberler 27.12.2010 - 17:29

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak Deniz Hava Eğitim Merkezindeki simülatörlerle helikopter pilotları temel eğitimlerinin yanı sıra, bilgisayar tarafından üretilen yüzlerce taktik unsurun oluşturduğu sentetik karmaşık muharebe senaryoları ile mücadele etme şansı bulacak.

HAVELSAN'dan yapılan yazılı açıklamada, HELSİM (Helikopter Simülatörleri) Projesi kapsamındaki Deniz Hava Eğitim Merkezinin törenle açıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, merkeze ilişkin şunlar kaydedildi: ''Merkezde, temel eğitim, su üstü keşfi, denizaltı savunma harbi, gemiye iniş kalkış, gece görüş, alet ile uçuş gibi harbe hazırlık eğitimleri, idame eğitimleri, intibak ve tecrübe pilotu eğitimleri verilebilecek. Ayrıca, bu merkezdeki simülatörlere temel uçuş senaryolarının yanı sıra, bilgisayar tarafından üretilen yüzlerce taktik unsurun oluşturduğu sentetik karmaşık muharebe ortamlarındaki senaryolar ve ağ entegrasyonu ile harekat ortamında, her görevin planlanıp icra edilebildiği bir kabiliyet kazandırıldı.

Bu merkezde karşılaşılması muhtemel zor hava koşulları, elektronik harp ortamı gerçeğe çok yakın olarak simüle edilmektedir. Yer Kontrol İstasyonundan sanal ortamda icra edilen harekat en ince detayına kadar izlenebilmekte, kayıt altına alınabilmekte ve harekat sonrası analizi yapılabilmekte ve bu sayede görev eğitimine büyük bir katkı sağlanmaktadır. Bilgisayar Tabanlı Eğitim Sisteminin kullanıldığı dersliklerde de SeaHawk pilot adaylarının helikopterle ilgili temel teknik ve mekanik eğitimleri interaktif olarak gerçekleştirilebilmektedir.''

''ÖNEMLİ BİR YETENEK KAZANDIRILDI''
Açıklamada, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın şu görüşlerine de yer verildi: ''Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza sadece bir ürün teslim edilmedi, 'ye ve milli sanayimize önemli bir yetenek kazandırıldı. Bu projenin Deniz Kuvvetlerimizin helikopter gücünün yeni alımlarla arttığı dönemde tam zamanında tamamlanmış bir projedir. HAVELSAN ayrıca yine alt yüklenici firmalarımızla Kara ve Hava Kuvvetlerimiz için Cougar simülatörleri, F-16 uçaklarımızın/F-16SİM Simülatör Eğitim Merkezlerini, Hava Kuvvetlerimiz için KT-1 Temel Eğitim Uçağı/ TESİM ve Modernize edilmiş T-38 uçağı/ARISİM simülatörlerini ve önümüzdeki dönemlerde de Atak helikopteri simülatörlerini tasarlayıp üretme görevini üstlendi.''

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uzun'un ''HAVELSAN'ın anahtar teslim olarak ürettiği bu simülasyon eğitim merkezi ile yüzde 70 yerli katkı kullanılarak ulusal bir simülatör endüstrisi ve iş eko sistemi yaratıldı. Projede 20'den fazla yerli alt yüklenici görev aldı. HAVELSAN son derece karmaşık askeri sabit ve döner kanat platform simülatörlerini tasarlayıp üreten küresel ve bölgesel pazarda önemli bir oyuncu konumunu güçlendirdi'' ifadeleri de açıklamada yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...