Pilotlara son havalandıkları yerde tören

Suriye'nin düşürdüğü Türk jetinde şehit olan pilotlar, Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya'da tören düzenlendi.

Haberler 06.07.2012 - 10:56

Pilotlara son havalandıkları yerde tören

Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının şehit olan pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için, Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda askeri tören düzenlendi.


Törene, şehit pilotlar Ertan ve Aksoy'un ailelerinin yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve şehitlerin mesai arkadaşları katıldı.

Çiçek, Erdoğan, Özel, Kılıçdaroğlu, Bozdağ, Şahin ve Yılmaz, şehitlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

Törene katılanlar yakalarına şehitlerin fotoğraflarını taktı.

Genelkurmay Başkanı Özel, şehit pilotlar için selam verdi.

Şehitlerin cenazeleri katafalka konulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra şehit pilotların öz geçmişleri okundu.

Törenin ardından, Şehit Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi, Malatya Şehir Mezarlığı morguna götürüldü. Şehidin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı. Şehit için helallik isteyen Yılmaz'ın ettiği duaya binlerce kişi 'amin' dedi. Cuma namazının ardından tekbirlerle omuzlarda taşınan şehidin cenazesi Malatya Garnizon Şehitliği'ne defnedildi.

AVCI: ÖYLESİNE YİĞİT SUBAYLAR YETİŞTİRDİNİZ Kİ…
Pilotlar için başsağlığı dileyen 7. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Avcı, şöyle konuştu:

''Aziz şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri ve yakınları, bu kutsal ocağa yıllar önce teslim ettiğiniz evlatlarınız, Hava Kuvvetleri saflarına katıldıkları ilk günden itibaren bizlerin hem kanat ve silah arkadaşı, hem de kardeşlerimiz olmuşlardır.

Bugüne kadar verdikleri hizmetler ve icra ettikleri görevlerle göğsümüzü kabartan, gurur vesilemiz olan evlatlarınız, giydikleri üniformanın ve üzerlerinde taşıdıkları ay yıldızlı bayrağın hakkını son nefeslerine kadar vermişlerdir. Öylesine yiğit subaylar yetiştirdiniz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletimiz adına sizlere şükranlarımı sunuyor, evlatlarınızın şahadeti nedeniyle döktüğünüz gözyaşı ve acılarınızı yürekten paylaştığımı ifade etmek istiyorum.”

Barış için her türlü görevi yerine getireceklerini belirten Tuğgeneral Avcı, ''Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin hak ve menfaatleriyle, bölgemizin barış, huzur ve esenliği için her türlü görevi, en zor şartlar altında dahi icra etmeye kararlıyız” dedi.

YILMAZ: SERDENGEÇİP ŞEHİT OLDULAR
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da ''Bu kutsal görevi ifa ederken, şahadet şerbetini içmek nasip olmuş. Milletimizin gönlündeki güzel yerlerini almak üzere, hem gönlümüze, hem de Rabbimizin katındaki yüce makama uğurlamak üzere buradayız. Şehitlik bir serdengeçtiliktir. Yardan, anadan, sevgiliden geçip, vatan, millet ve bayrak için kanını, canını seve seve verebilmektir. Aziz şehitlerimiz bunu gerçekleştiren kahramanlardır'' dedi.

Daha sonra şehitler için dua eden Yılmaz, ailelerine sabır diledi.

Sayfa Yükleniyor...