Pilotlardan 12 gün sonra kara haber

Suriye’nin düşürdüğü Türk savaş uçağının pilotları 12 gün sonra denizin dibinde bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Yılmaz, 'pilotların enkazın içinde bulunduğunu' söyledi. Şehit pilotlar için Cuma günü tören düzenlenecek.

04.07.2012 - 15:03

Pilotlardan 12 gün sonra kara haber

22 Haziran’da Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının pilotlarının bulunması için yürütülen çalışmaların 12. gününde kara haber geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, yapılan çalışmalarda pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşlarının denizin dibinde bulunduğunu açıkladı.

Pilotların cesetlerinin gemiye çıkarılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Şehitlerimize Allah'tan rahmet; kederli ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz” denildi.

RF-4 tipi Türk askeri keşif uçağı, 22 Haziran tarihinde Suriye tarafından düşürülmüştü. O günden beri kayıp pilotlar ve uçağın enkazını bulmak üzere çalışmalar yürütülüyordu.

'ENKAZIN İÇİNDE BULUNDULAR'
Konuyla ilgili akşam saatlerinde bir açıklamada Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Yılmaz şehit pilotların enkazın içinde bulunduğunu söyledi.

Amerika'nın 236'ncı bağımsızlık günü dolayısıyla ABD Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda konuşan Bakan Yılmaz, pilotlar için Cuma günü Malatya'da tören düzenleneceğini de bildirdi.

'SEVEREK KATLANIRIM'
Acı haberle birlikte şehit pilotların baba evlerine ateş düştü.

Pilotlardan Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın Malatya'daki evi, taziye ziyaretine gelenlerle doldu.

Anne Zennure Ertan, "Oğlumla gerçekten gurur duyuyorum. Vatan, millet için feda oldu. İşini ve mesleğini severek yapıyordu. Hayatım uçak diyordu. Uçarken zevk duyuyorum diyordu. Babasını da savaş uçağı ile uçurmak istiyordu. Severek gitmişse, bende severek katlanırım" diye konuştu.

'EN YÜKSEK MERTEBEDE'
Acının diğer adresi ise İstanbul'du.

Evinde taziyeleri kabul eden Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un babası Osman Aksoy, "Vatanımız için her zaman ayakta duracağız. Hiçbir zaman yılmayacağız. Allah’ın izniyle ayaktayız. Kötü niyetlere fırsat koymayacağız. Benim çocuğum ölmedi, sağ. Allah’ım onu en yüksek mertebeye ulaştırdı. Onu öldü diye anmıyorum, görüyorum ben onu" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...