Piramitin sırrını robot çözecek

Yeni geliştirilen bir robot vasıtasıyla Büyük Mısır Piramiti'nin daha önce keşfedilmemiş kısımları 3 boyutlu olarak keşfediliyor.

11.08.2011 - 17:46

Piramitin sırrını robot çözecek

Büyük Mısır Piramit’inde şimdiye kadar keşfedilmemiş bölümlerin gizemini çözmek için Djedi Robot Mission adlı bir proje konsorsiyumu oluşturuldu. Ürün yaşamdöngüsü yönetimi PLM ve 3D modelleme çözümleri üreten Dassault Systèmes, projeye ünlü robotuyla katılıyor. Scoutek ve Leeds Üniversitesi tarafından yürütülecek proje kapsamında çalışacak Djedi Robot, piramidin içinde gördüklerini herkesin anlayacağı şekilde 3 boyutlu deneyim olarak canlandıracak.

Dassault Systèmes, araştırma ve inceleme teknolojileri konusunda faaliyet gösteren İngiliz Scoutek şirketi ve İngiltere’nin Leeds Universitesi ortaklığıyla oluşturulan Djedi Robot Mission takımına destek vererek piramitlerdeki kuyuları keşfetmek için Djedi adını verdiği araştırma robotunu 4,500 yıldır gözlerden uzak olan kraliçenin odasına göndermek üzere tasarladı. Hala keşfedilmemiş odalar ve kapılar bulunan Büyük Piramit’de aynı zamanda gizli geçitler olduğu da iddia ediliyor.

3 boyutlu ortamda tasarlanan ve simülasyonları gerçekleştirilen Djedi robotu, piramitlerin içindeki çalışma alanında hata oluşmayacak şekilde tasarlandı. Robot Büyük Piramit’in içindeki küçük geçitlerden geçti ve bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış kırmızı işaretler ve grafitilerin fotoğraflarını çekti.

ÇEVREDEKİ KUYULAR DA ARAŞTIRILACAK
DS’in Passion for Innovation (İnovasyon Tutkusu) projesi destekçisi ve Harvard Üniversitesi Eski Mısır Bilimcisi Peter Der Manuelian “Kırmızı boyalı işaretler, numaralar ve grafitiler Giza çevresinde oldukça yaygın. Bunlar genellikle masonların veya tutukluların işaretleri anlamına gelen rakamların, tarihlerin ve hatta çetelerin isimleri” diye konuştu. Uzmanlar, yeni keşfedilen sembollerin piramit içerisinde yer alan kuyuların anlaşılmasında rol oynayabileceğini düşünüyor.

Dassault Systèmes İnteraktif Strateji Direktörü Mehdi Tayoubi 3 boyutun sadece mühendisler için gerekli bir araç olmadığını, bu macerayı tam anlamıyla tecrübe etmenin en iyi yolunun 3 boyutlu deneyimlerden geçtiğini belirtiyor. Dassault Systèmes’in 3 boyutlu mühendislik deneyimleri ve en ileri 3D teknolojileri Djebi robotunun geçtiği kuyuları ve geçitleri 3 boyutlu olarak canlandırabiliyor.

Djedi Roboto Projesi ekibinin çalışmalarına 2011 yılı sonuna kadar devam etmesi ve 2012 yılı başında konuyla ilgili detaylı bir rapor yayınlaması bekleniyor. Elde edilen resimler ve proje raporları aynı zamanda Mısır Eski Yapıtları Yüksek Şurası’nın resmi yayın organı Annales du Service Des Antiquités de l’Egypte (ASAE)’in 84. sayısında da yayınlandı.

Mehdi Tayoubi’nin blog yazısına ve elde edilen bilgi ve fotoğraflara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Video ise sağ sütunda yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...