Piri Reis ve Katip Çelebi Vatikan'da

Piri Reis ve Katip Çelebi ekseninde Osmanlı'nın dünyaya bakışını ortaya koymayı amaçlayan harita sergisi, şimdi de Vatikan yolunda.

25.11.2010 - 10:14

Piri Reis ve Katip Çelebi Vatikan'da

Roma'nın merkezinde Vatikan'a ait tarihi binalardan Cancelleria (Kançılarya) Sarayı, önümüzdeki hafta "Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı" adlı harita sergisine ev sahipliğine hazırlanıyor.

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın koordinatörlüğündeki bir proje olan serginin açılışı, Salı akşamı bir panel eşliğinde yapılacak.

Panelde Prof. Dr. Karlığa'yla birlikte Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Başbakanlık Dış Politikadan Sorumlu Başdanışmanı Doç. Dr. İbrahim Kalın da konuşmacı olarak yer alacaklar.

Osmanlı öncesinden 17. yüzyıl sonuna kadar üretilmiş ya da kullanılmış haritaların reprodüksiyonlarından oluşan sergi, 9 Aralıka dek ziyarete açık tutulacak.

"Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı" adlı harita sergisi, yurt içinde muhtelif kentlerin yanı sıra ABD, Fransa, Suriye ve Letonya'da da ziyaretçilerle buluşmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...