Pi Production tarafından kurgulanan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı destekli ‘Altın Yollar’ projesinin ikinci etabı ‘Piri Reis’in İzinde’ 16 Temmuz’da başlıyor. Proje kültürlerarası dolaşımı vurgularken sanatsal üretimlerle çalışmayı ölümsüzleştirecek.

“Piri Reis’in İzinde” ile İtalya, İspanya, Tunus, Yunanistan ve Mısır’da Temmuz ayında düzenlenecek etkinliklerde Akdeniz kültürlerinin buluşturulması hedefleniyor. Projenin tanıtımı Katalan sanatçı Jordi Savall’ın Türk, Fransız, Yunan, Ermeni, İsrailli, Faslı ve İspanyol müzisyenler eşliğinde İstanbul’da verdiği konserle yapılmıştı.

Sanat Yönetmenliği Özdem Petek tarafından yapılan ‘Piri Reis’in İzinde’ etabında, “Piri Reis’in Akdeniz’i” konferanslarının yanı sıra, Cenova’da “Kolektif İstanbul”un, Barcelona’da Derya Türkan, Uğur Işık ve Fransız sanatçı Renaud Garcia Fons’tan oluşan “Minstrel’s Era”nın konserleri ile Türkiye’den “Ahenk” ve Yunanistan’dan “En Chordais” topluluklarının Atina ve İskenderiye’de verecekleri konserler yer alıyor.

Projenin sonunda ise yolculukların anlatıldığı belgesel ve kitaplar Pi Production tarafından yayınlanacak.