"Piri Reis’in Sırrı"nın peşinde

Piri Reis'in haritasının kayıp parçalarının bulunmasıyla başlayan kitap, bazı tarihi olayların perde arkasıyla devam ediyor.

03.03.2014 - 11:38

"Piri Reis’in Sırrı"nın peşinde

Türkiye'nin başarılı genç yazarlarından Cenk Kayakuş, 'Av' , 'Saplantı' ve 'Kara Güneş' romanlarının ardından şimdi yepyeni bir macerayla edebiyat dünyasının kapılarını yeniden aralıyor: Piri Reis'in Sırrı.

Kitap, Türk-Osmanlı denizci ve kartografı Piri Reis'in 1513 tarihli haritasının kayıp parçalarının bulunmasıyla başlıyor, ayrıca Hürmüz Kuşatması sonunda kuşatmanın başarısızlıkla sonuçlanmasının perde arkasını anlatıyor.

Antalya’dan Hint Okyanusu’na kadar uzanan bir dolu olay örgüsünü konu alan 'Piri Reis'in Sırrı', yer yer tarihi bir gerçekliğe göz kırparken Kayakuş'un hayalgücüyle de zenginleşerek Osmanlı'nın en ünlü denizcilerinden ve haritacılarından Piri Reis'in gizemli yaşamına Dan Brownvari bir bulmaca yerleştiriyor.

Kitaplarına hakim olan gerilim ve aksiyon, Kayakuş'un son romanında da kendini hissettiriyor.

Yarattığı anti kahraman Hakan Geda karakterini Piri Reis'in Sırrı'nda da başrole oturtan romancı, okuyucuyu gizem dolu maceralara sürüklemeye devam ediyor. Türkiye'den Ahmet Ümit, dünyadan Dan Brown, Clive Cussler ve Jean-Christophe Grange gibi polisiye macera romancılarının ardından genç, dinamik bakış açısı ve aksiyon dozajı yüksek hikâyeleriyle ön plana çıkan yazar, Piri Reis'in Sırrı ile klasik polisiye kavramlarını es geçerek okuyucuyla birlikte büyük bir yolculuğa çıkıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...