Pitbull dehşeti nasıl çözülecek?

İstanbul Bağcılar’da 9 yaşındaki Nazlıcan Tatlısu’nun pitbull cinsi bir köpeğin saldırısına uğraması sonrası gözler yeniden bu köpeklere ve sahiplerine çevrildi. Sorunun nasıl çözüleceği tartışılıyor.

03.08.2011 - 13:00

Pitbull dehşeti nasıl çözülecek?

Babaannesinin kucağında oturan ilköğretim 4. sınıf öğrencisi Nazlıcan Tatlısu, sahibi henüz belirlenemeyen tasmasız pitbull cinsi bir köpeğin saldırısına uğramış, küçük kız ancak bir komşusunun pitbull'u bıçaklamasıyla kurtulmuştu.

NTV’nin yayınına katılan Köpek eğitmeni Şemsettin Sayan olayın pitbull’lara mal edilmemesi gerektiğini belirterek “Bu bir tür ırk faşizanlığıdır” dedi.

Pitbull sahiplerinin çok özenli davranması gerektiğini söyleyen Sayan, bu vakaların köpeklerden değil, köpek sahiplerinin psikolojisinden kaynaklandığını vurguladı.

Sayan’ın dikkat çeken sözleri şöyle:

-Olayı pitbull’lara mal etmek bir tür ırk faşizanlığıdır.

-İstemsiz ısırılma olaylarının %95’i pitbull harici köpek türlerinden.

-Pitbull’lar çok sert ve dominant hayvanlar. 16 yaşındaki bir çocuğun bu hayvanlara sahip olmasının engellenmesi gerekiyor. Henüz reşit olmamış ve bu konuda bilgi sahibi de olmayan kişilerin pitbull sahibi olması gerçek cinayettir.

-Devletin pitbull ve yasaklı köpek ırklarının ağızlıkla ve kısırlaştırılarak sahiplendirilmesi kararı uygulanamıyor. Üstelik uygun rehabilitasyon merkezleri de yok.

-Bizim önerimiz köpek sahiplerinin eğitimden geçirilmesi ve ancak ehliyet sahibi olduktan sonra bu köpekleri sahiplenmeleri.

-Küçük kızımıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz ancak bu olayın tüm köpeklerin katledilmesi ya da barınaklara kapatılması gibi ekstra bir faşizanlığa karşıyız.

-Yasaklı köpek sahipleri köpeklerini eğittirmiyor. Kendileri eğitmeye çalışıyor ve sonuç da bu oluyor.

-Devletin bu köpekler ve sahipleri için eğitim ve rehabilitasyon desteği sağlaması lazım. Reşit olmayan pittbull sahiplerinin elinden bu köpeklerin alınması lazım. Dövüş amaçlı kullanılan köpeklerin kurtarılması lazım.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...