Kocaeli'de, Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Kent Konut'un toplu konut için yaptığı 110 dönümlük arazinin kamulaştırılma bedeli olan 2 milyon 100 bin TL1926 yılında evlerinde çıkan yangında hayatını kaybeden Mehmet ve Zemine Öztaş çiftinin 64 akrabası arasında, vekalet verdikleri firmanın sahibi Tuncer Rıfat Barın tarafından hisseleri oranınca paylaştırıldı.

Bazıları 6. kuşaktan olan varislerin eline, masraflar ve emlakçı komisyonu çıktıktan sonra 4 bin 303 TL ile 21 bin 543 TL arasında değişen miktarlarda nakit geçti.

Arazinin bugüne kadar Öztaş çiftinin bazı akrabalarınca kullanıldığını ifade eden Barın, varislerin bazılarının mirastan kısa süre önce kendilerinden vekalet isteyince haberdar olduğunu vurguladı.

Genellikle Osmanlı dönemine ait tapularının güncellenmesi işiyle tanındığını belirten Barın, Mehmet ve Zemine Öztaş çiftinin torununun çocuğu 61 yaşındaki Şaziye Akbaş'ın mirasın güncellenmesi için kendisine müracaat ettiğini anlattı.

Bunun için İzmit, Gebze, Eskişehir, İstanbul ve Sakarya'da yaşayan bazıları 6. kuşaktan 64 varisi tespit ettiğini belirten Barın, şunları söyledi:

''Mirasçıların nüfus kayıtları ve soy ağacı çıkarıldı, ardından tüm varisler tespit edildi. Akbaş, akrabalarına ulaşarak bana vekalet vermelerini istedi. Vekaletleri aldıktan sonra ben de mirasları güncelleyerek kamulaştırma yapabilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığına rıza verdim. Belediye encümeni rızalar doğrultusunda 17 Kasım 2009 tarih ve 9804 sayılı kamulaştırma kararı aldı. Tapu Müdürlüğü de devrini yapınca 32 parselden oluşan 110 dönümlük arazinin bedeli olan 2 milyon 100 bin TL Kent Konut tarafından banka hesabıma yatırıldı.''

Payına düşen miktarı fatura karşılığında alan Turgut Gökdemir de kısa süre öncesine kadar böyle bir mirasları olduğunu bilmediklerini dile getirerek, ''Büyük atamızdan kalan bu arazileri Tuncer Rıfat Barın sayesinde hem öğrendik, hem de kamulaştırma bedellerini sorunsuzca aldık. Bizim için büyük sürpriz oldu'' dedi.

Nagihan Yılmaz ise mirası öğrenince şaşırdıklarını, paylarına düşen parayı aldıkları için sevinçli olduklarını dile getirdi.