Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın yaptığı 11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 26 Kasım-16 Aralık'ta sanatseverlerle buluşacak.

Festivalin açılışı, Temmuz ayında Salzburg'da dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve Say'ın son eserleri arasında yer alan ''Nirvana Yanıyor-Nirvana Burning''in Türkiye prömiyeri ile yapılacak. Gecede ayrıca, Say'ın ''Harem'de 1001 Gece'' adlı keman konçertosu seslendirilecek. Keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja'nın seslendireceği ve vurmalılarda Aykut Köselerli'nin yer alacağı esere, şef Howard Griffiths yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Festivalde, Berezovsky & Gindin Piano Duo, izleyicilere unutulmaz bir piyano ziyafeti sunacak. ''Andante Gecesi''nde ise piyanist Mihaela Ursuleasa ve tüm dünyada başarılı çalışmalarıyla dikkati çeken Borusan Quartet sanatseverlerin karşısına çıkacak. Klasik müzikteki güçlü yorumunu Yunan müziği ile birleştiren Andreas Boutsikakis & Grubu, ''Theodorakis Gecesi'' ile dinleyenlere keyifli bir akşam yaşatacak. Bu yılın bir diğer sürprizi ise klasik müziği eğlenceli sahne şovları ile birleştiren ve tüm dünyanın ilgisini çeken iki isim Igudesman & Joo olacak.

Japon piyanist Yasuke Yamashita ise Jazz Band'i ile izleyicilere özel bir caz akşamı yaşatacak. Festivalin en hareketli gecelerinden biri ise Flamenko ile dans ve müziğin büyülü dünyasını sanatseverlerle buluşturan piyanist Dorantes ve dansçılar Galvan & Grilo'nun sahnede olacağı ''Piano Flamenco Session'' gecesi olacak.

SCHUMANN VE CHOPİN İÇİN ÖZEL ETKİNLİK
Schumann ve Chopin'in 200. doğum yılı, festivalde de özel etkinliklerle kutlanıyor. İzleyenlerin merakla beklediği ''Schumann Gecesi''nde David Greilsammer ve Yeol Eum Son, bestecinin unutulmaz eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak.

Emre Elivar ve Emre Şen ise ''Chopin Gecesi''nde sanatseverlerin karşısında olacak. Şef İbrahim Yazıcı ve Şef Naci Özgüç yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın eşlik edeceği gecede, dinleyenler Chopin'e doyacak.

Festivalin kapanışı ise yine çok özel bir konserle, festivalin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri ve şef Vladimir Spivakov ile olacak.

Ana sponsorluğunu Volkswagen'in üstlendiği 11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali'ne katılan sanatçılar ayrıca, okullarda düzenlenecek workshoplarda öğrencilerle buluşacak.

Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşecek konserlerin biletleri, yurt içinde ve yurt dışında 1 Kasım 2010'dan itibaren Biletix'de satışa sunulacak.