"PKK, FETÖ'nun yolları birçok yerde örtüşüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesi yaşananları Meksika basınına anlattı. 4 televizyon kanalı üzerinden halkı sokağa çağırdığını söyleyen Erdoğan, "Halkım çok onurlu bir şekilde demokrasi nöbeti verdi" dedi. Cumhurbaşkanı, terör örgütleri arasında ayrım yapmadıklarını belirterek, Fethullahçı Terör Örgütü, PKK, PYD gibi grupların yollarının birçok yerde kesiştiğine dikkat çekti.

Haberler - NTV Haber 03.08.2016 - 23:16 | Son Güncelleme : 03.08.2016 - 23:17

"PKK, FETÖ'nun yolları birçok yerde örtüşüyor"

Meksika'nın Televisa kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 televizyon kanalı aracılığıyla Türk halkına ulaşarak onları meydanlara davet ettiğini belirterek, “Bizleri karşılarken üstümüzden alçak uçuşla ses hızının üzerine çıkmak suretiyle yaklaşık 200 metre yükseklikten uçaklar uçuyordu. Bütün bunlara rağmen halk oradan dağılmıyor ve terminal binasının camları patlıyor, onlar yine orada. Ama duruşları farklıydı çünkü bu bir demokrasi nöbetiydi ve bu demokrasi nöbetini de çok onurlu bir şekilde benim halkım verdi. Ben halkımla iftihar ediyorum, halkımın bu duruşunun karşısında saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Darbe girişimiyle PKK'nın bir alakası olup olmadığı şeklindeki soruya Erdoğan, “Şu anda bölücü PKK terör örgütü, gerek Fetullahçı Terör Örgütü'yle gerek PYD ile gerek DAİŞ’le gerek YPG ile dolaylı yollarla birçok yerde örtüşüyor. Cumhuriyeti Devleti’ne karşı müşterek hareket etme kabiliyetleri var. Ama adeta alanda görev dağılımı yapmış gibi bir halleri de var. Bunu biz seçim zamanı çok açık net yaşadık, gördük. Yaptıkları açıklamalarla da zaten kendilerini zaman zaman ele verdiler, veriyorlar” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı, Avrupalı ülkelerinin darbe girişimi karşısında sessiz kalmasına da tepkiliydi.

Bu yaklaşımları sıcak ve dürüst bulmadığını ifade eden Erdoğan, "Dünya bu serzenişimi demokratik serzeniş olarak kabul etsin. Fransa’da 3 kişi, 5 kişi, 7 kişi, 10 kişi terör örgütleri tarafından öldürüldüğü zaman binlerce kişiyi, uluslararası camiadan siyasileri davet etmek suretiyle Paris’te caddelerde yürüttüler. Bize gelen bazı telefonlarda diyorlar ki; 'geçmiş olsun', 'üzüldük', 'demokrasi mücadelesinde yanınızdayız'. Rahmetli babamın bir sözü vardı; 'Baban öldü, başın sağ olsun. Oğlum derdi, babasız başı ne yapayım.” dedi.

Fethullah Gülen'in iadesi için delillerin ABD'ye elektronik ortamda sunulduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu iş bizim için hayati bir meseledir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...