NTV

PKK gösterileri devam etti

Anadolu Ajansı

Türkiye

Çeşitli kentlerde PKK lehine yapılan gösteriler bugün de sürdü. Diyarbakır, Adana, Şırnak, Hakkari, Van ve Mersin'de yapılan gösterilere polis müdahale etti.

Diyarbakır'da izinsiz gösteri yapan ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti.

Sur ilçesindeki Balıkçılar semtinde toplanan bir grup, terör örgütü PKK lehine slogan atarak ateş yaktı.

Dağılmaları yönünde uyarıda bulunan polise molotofkokteyli atan göstericilere emniyet güçleri müdahalede bulundu. Göstericiler, polisin müdahalesi üzerine ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Bu arada, Bağlar ilçesindeki bazı mahallelerde de küçük gruplar izinsiz gösteri yapmak istedi. Göstericiler polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçtı.

ADANA
Adana'da terör örgütü lehine sloganlar atarak izinsiz gösteri yapmak isteyen grup, polisin müdahalesi ile dağıtıldı.

Çevik Kuvvet ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kaç gündür izinsiz gösterilerin yoğun olarak yaşandığı Barbaros Mahallesi'nde önlem aldı. Burada terör örgütü lehine sloganlar atan bir grup, polise havai fişek ve taş attı. Göstericiler, polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılarak kaçtı.

Bu arada, olayların yaşandığı mahallelerde görevli bir polis müdürü, çocuklarla bir süre sohbet ederek, polise taş atmamalarını istedi.

Polis ekipleri izinsiz gösterilerin yaşandığı mahallelere yakın noktalarda güvenlik önlemlerini artırdı.

CİZRE
Şırnak'ın Cizre ilçesinde, izinsiz gösteri yapan, uyarılara rağmen dağılmayan ve taş atan gruba polis müdahale etti.

Cudi ve Nur mahallelerinde toplanan ve çoğunluğu küçük yaştaki çocuklardan oluşan gruplar izinsiz gösteri yapmak istedi.

Gösterinin izinsiz olduğunu bildirerek dağılmaları yönünde anons yapan emniyet güçlerine, gruptan bazı kişiler taş attı.

Bu arada göstericiler Karayolları 95. Şube Şefliği binasını da taşladı.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayarak taş atmaya devam eden gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu.

Grup, ara sokaklara kaçtı.

Olay sırasında evlerine giden vatandaşlar da zor anlar yaşadı.

VAN VE HAKKARİ
Hakkari'de izinsiz gösteri yapan, Van'ın Erciş ilçesinde de ev, okul ve işyerlerinin camlarını kıran gruplara güvenlik güçleri müdahale etti.

Hakkari'de yaklaşık 4 gündür özellikle akşam saatlerinde kentin değişik mahallerinde bir araya gelen gruplar, terör örgütü elebaşı lehine slogan atıp yola barikat kurarak ateş yaktı. Bu akşam da Bağlar, Dağgöl, Medrese ve Keklikpınar mahallelerinde bir araya gelen göstericilere polis biber gazı ile müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Öte yandan, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde Jandarma Komutanlığı binasına taş atan N.K, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Van'ın Erciş ilçesi Tugay Caddesi'nde toplanarak yola barikat kuran göstericilere polis biber gazı kullanarak müdahale etti.

İlçedeki iş yerlerinin, okul ve evlerin camlarını kıran göstericiler ara sokaklara dağıldı.

Polis ekipleri olaylara karışan 10 kişiyi gözaltına alarak Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

MERSİN
Mersin'de izinsiz gösteri için toplanmak isteyen gruplara müdahale eden polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Şevket Sümer Mahallesi'ndeki DTP Akdeniz ilçe örgütü binası önünde toplanan aralarında kadınların da bulunduğu grup, halay çekti. DTP İl Başkanı Serhat Ölmez, burada yaptığı açıklamada, oldukça hassas ve dikkatli olunması gereken bir süreçten geçildiğini söyledi.

Özellikle siyasetçilerin toplumun tüm hassasiyetlerini gözeterek, sorumlu ve ciddi yaklaşım göstermesi gerektiğini ifade eden Ölmez, ''Biz bu hassasiyeti ve dikkati en üst düzeyde göstermenin çabası içindeyiz'' dedi.

Mersin'de gözaltına alınan 37 kişinin serbest bırakılmasını isteyen Ölmez, demokratik zeminde haklarını aramaya devam edeceklerini kaydetti.

Gruptakiler sık sık terör örgütü lehine slogan atarken, açıklamanın yapıldığı 156. Cadde'de bulunan karakol önünde polis, önlem aldı.

Bu arada, açıklamanın ardından izinsiz gösteri yapmak için toplanan gruplara polis müdahale ederek izin vermezken, 3 kişi gözaltına alındı.

Bir grup, 29 Kasım'da Şevket Sümer Mahallesi'ndeki Siteler Polis Merkezi'ne yönelik molotofkokteyli, havai fişek ve taşlarla saldırı girişiminde bulunmuş, polisin açtığı uyarı ateşiyle dağılmıştı. 30 Kasım'da yine aynı mahallede çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, 156. Cadde'de molotofkokteyli, havai fişek ve taşlarla izinsiz gösteri yapmak istemiş, polis grubu dağıtmıştı. Daha sonra alınan mahkeme kararı doğrultusunda, izinsiz gösterilere karışanlara yönelik yapılan çalışmada 37 kişi gözaltına alınmıştı.