PKK için suç işlemekten 7 yıl hapis

Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, PKK adına suç işlemek ve örgütün propagandasını yapmaktan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

23.12.2010 - 13:39

Şırnak'ın Cizre ilçesi Belediye Başkanı Aydın Budak hakkında, 5 Aralık 2009 tarihinde Öcalan'ın cezaevi koşulları için yapılan gösterilere katıldığı iddiasıyla dava açılmıştı. Yaklaşık bir yıldır süren davada karar bugün verildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, KCK davasında tutuklu bulunan Aydın Budak ile avukatları Tahir Elçi ve Mustafa Eraslan hazır bulundu.

Olay günü belediyenin şantiyesine giderken bir grubun polisle tartıştığına şahit olduğunu ve olayı yatıştırmak için grubun yanına gittiğini söyleyen Budak, yaşananları şöyle anlattı:

''Cizre'de yaşanan bu tür gösterilerde 18 aylık Mehmet Uygun ölmüştür. Yine gaz bombası atılmak suretiyle 7-8 yaşlarında Şükrü Bağana ağır yaralanmıştır. Gülsim Gasır, bahçede çamaşır asarken polis kurşunuyla yaralanmıştır. Ben bu tür olayların tekrarlanmaması için o gün gruba müdahale ettim, gösterici grupla birlikte hareket etmedim. O gün herhangi bir resmi kurumun önünden geçmedim. Polis tamamıyla kendisinin uydurmuş olduğu bir iddianame ile beni suçlamıştır. Kabul etmiyorum.''

Mahkeme heyeti, Budak'ı PKK' adına suç işlemek ve örgütün propagandasını yapmaktan toplam 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, ayrıca Budak'ın seçme ve seçilme ile diğer siyasi haklarını da kaldırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...