PKK yalnızca taktik değil hedef de değiştirdi

PKK son dönemde, saldırı yöntemini değiştirdi. Yollara yerleştirilen el yapımı patlayıcıları ya da bomba yüklü araçları patlatarak eylemlerini sürdürüyor. Örgüt yalnızca taktik değil, hedef de değiştirdi. Terör örgütü, yeni dönemde gençlik yapılanması YDG-H gruplarının organizasyonunda kent ve ilçe merkezlerini hedefine alıyor.

NTV Haber 15.09.2015 - 03:29

PKK yalnızca taktik değil hedef de değiştirdi

Eylemsizlik sürecine son veren PKK, hem saldırı yöntimini hem de hedeflerini değiştirdi. Milliyet gazetesinin haberine göre, PKK, yeni dönemde YDG-H gruplarının organizesinde kent ve ilçe merkezlerini hedefine aldı. Varto, Silvan, Yüksekova ve Cizre, ilk etapta hedef alınan ilçeler.

YDG-H gruplarının amacı ise, Doğu ve Güneydoğu'daki ilçelerde, "Halk ayaklanmasıyla kurtarılmış bölgeler" yaratmak.

PKK yönetimi, bunun için, "Kıra dayalı şehir savaşcılığı" başlıklı bir talimatname hazırladı. O talimatnameyle, şehirlerde savaşmaları için 3 kuvvet oluşturuldu. Bunlar, kır savaşçıları, şehir savaşçıları ve serhildanlar olarak belirlendi.

Talimatnamede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya operasyon yapmadığı dönemlerde, teröristlerden araziye üslenmeleri ve alan hakimiyetini genişletmeleri isteniyor. Ayrıca, esas savaş alanının şehir olduğu belirtiliyor. Talimatnamede, "Düşman hedefleri ve kurumları şehirlerdedir. Savaş bu anlamıyla esas olarak şehirlerde olmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...