NTV

PKK yöneticileri arasında "Yüksekova" çatlağı

NTV Haber

Türkiye

İstihbarat raporlarına göre, operasyonlar terör örgütü yöneticileri arasındaki görüş ayrılıklarını derinleştiriyor. Örgüt yöneticilerinin başarısızlıklar nedeniyle birbirlerini suçladıklarına ilişkin bilgiler raporlara yansıyor.

İlişkili Haberler

Güvenlik güçlerinin bölgede terörle mücadele operasyonları sürüyor. İstihbarat raporlarına göre terör örgütü yöneticileri arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

Telsiz konuşmalarına sert tartışmaların yansıdığı belirtiliyor. Raporlara göre terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık'la Murat Karayılan arasında il ve ilçelerdeki çatışmaların devamı konusunda görüş ayrılığı yaşanıyor.

Tartışmalar Hakkari'nin Yüksekova ilçesi üzerinde yoğunlaşıyor. Raporlarda terör örgütünün Yüksekova sorumlusu Yusuf Saydut'un operasyonlar sürerken kaçtığı bilgisi yer alıyor.

Terör örgütü yöneticilerinden Murat Karayılan, ilçedeki başarısızlıktan Cemil Bayık'i sorumlu tutuyor.

Karayılan grubu, ilçede iki yıldır tüneller kazıldığı bu tünellerden kaçış ve takviye imkanı olduğu, silah stoku yapıldığını belirterek Bayık'ı suçluyor.

Raporlarda, uyuşturucu ticareti açısından da Yüksekova'nın terör örgütü için önemli olduğu vurgulanıyor. Fikir ayrılığının ilk kez bu boyutta bir çatlağa dönüştüğü tespiti yapılıyor.

Yüksekova'daki operasyonlar 20 Nisan'da tamamlanmış ilçede 196 terörist etsiziz hale getirilmiş, tüneller kapatılmış, 214 barikat kaldırılmış üç yüze yakın el yapımı patlayıcı imha edilmişti.

Devam eden operasonlarda da Şırnak'ta çok sayıda patlayıcı tespit edildi. Düdüklü tencerelere , mutfak tüplerine yerleştirilmiş el yapımı bombalar imha edildi. Kaldırım taşlarının altına, yollara, evlerinin kapılarına tuzaklanan patlayıcılar da bulundu.

ETİKETLER