NTV

PKK'dan 100 kiloluk tuzak

Türkiye

Tunceli’de eylem hazırlığında oldukları belirlenen PKK'lı teröristlere yönelik düzenlenen operasyonda, güvenlik güçleri ile teröristler arasında şiddetli çatışma çıktı.

PKK'lı bir grubun Tunceli- Erzincan karayoluna bomba döşemek için Uzuntarla Köyü Samanlı Mezrası yakınlarındaki ormanlık alanda hareket halinde olduğu belirlendi.

Bu bölgeye sevk edilen askerleri fark eden teröristler uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin de anında karşılık vermesiyle bir süre çatışma yaşandı.

Çatışma sürerken bölgeye Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan Sikorsky helikopterlerle çok sayıda profesyonel askerler indirilirken, Kobra helikopterler de PKK'lıların bulunduğu alanları bombaladı.

Sabah saatlerine kadar çatışmaların yer yer sürdüğü belirtildi.

Tunceli'nin Mazgirt İlçesi Kızılcık Köyü yakınlarında korucuların araçlarının geçişi sırasında, PKK'lılar önceden yola tuzakladıkları bombayı uzaktan kumanda ile patlattı.

Bombanın, korucuların geçişinden saniyeler önce patlaması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı.

Sabah saatlerinde Uzuntarla Köyü civarında yapılan aramada ise, askerlerin geçiş güzergahları olan 3 ayrı bölgeye mutfak tüpleri içinde tuzaklanmış toplam 100 kilo ağırlığında bomba bulundu.

Bomba düzeneğinin patlamaya hazır halde olduğu ve tahrip güçlerinin çok yüksek olduğunu belirtti. Ele geçirilen bombalar Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yerinde etkisiz hale getirildi.