PKK'dan korkup Türk'e suikastten vazgeçmiş

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Coşkun Çalık, kendisine DTP lideri Ahmet Türk’e suikast yapması için teklifte bulunulduğunu belirtti: “Ancak PKK ailemizi kazır diye vazgeçtik.''

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 19:56

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını yapan Coşkun Çalık, hem terör, hem de organize şubede ifadesinin alındığını belirterek, emniyet ve savcılığın ifadesini kabul etmediğini belirtti.

İfadesinde yer alan Mehmet Fikri Karadağ ile Selim Akkurt'u tanımadığını, bu kişiler aleyhine ifade verdiği için vicdan azabı duyduğunu dile getiren Türk, ''Emniyette baskı gördüm. Boğazımı sıktılar. 'Cezaevine atarız, çok yatarsın' diye tehdit edildim'' iddiasında bulundu.

Çalık'a Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, emniyet ve savcılık ifadesi okudu.

Çalık'a, ifadelerinde yer alan ''Muhammet Yüce, Selim Akkurt ve Ayhan Çelik ile birlikte Orhan Pamuk'a Kurban Bayramı'nın 3. günü konferans çıkışı suikast yapılması, kendisinin gözcü olarak yer alması, eylem için Mehmet Fikri Karadağ'ın 2 trilyon vereceği'' ile ''Ahmet Türk ve Osman Baydemir'e yönelik suikast hazırlığına'' ilişkin telefon konuşmaları ve mesajları okundu.

"SAÇMA SAPAN ŞEYLER"
Çalık da bunların teyzesinin oğlu olan Muhammet Yüce ile yaptığı saçma sapan konuşmalar olduğunu belirterek, ''Bana saçma sapan şeyler söylüyordu. Ben de saçma sapan cevaplar veriyordum'' diye konuştu.

Başkan Şengün'ün ''Pişman olduğum için eylemden vazgeçtim'' şeklindeki beyanını okuyunca Çalık, bunun da doğru olduğunu söyledi.

"PKK AİLEMİZİ KAZIR DİYE SUİKASTTEN VAZGEÇTİK"
Çalık, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'e yönelik suikast planlarına ilişkin konuşmaları ise hatırlamadığını, buna benzer ifadelerin okunması üzerine de ''Muhammet Bana, Ahmet Türk'ü öldürmeyi teklif etti, ama PKK ailemizi kazır diye vazgeçtik'' dedi.

Coşkun Çalık'ın suikast planlarına ilişkin çelişkili beyanlar vermesi dikkati çekti.

Çalık, yaptığı bu görüşmelerde ve telefon mesajlarında Muhammet Yüce'nin Mehmet Fikri Karadağ ve Selim Akkurt'tan hiç söz etmediğini, bu kısımların polisler tarafından yazılmış olabileceğini anlattı.

Çalık çapraz sorgusu sırasında da korktuğu için savcıya poliste baskı gördüğünü söylemediğini kaydetti.

HAKİM ŞENGÜN: İYİ Kİ HAYALLERE KAPTIRMADINIZ
Çapraz sorgusunun sonunda Çalık'a Başkan Şengün, ''6-7 ay keyif için telefonda şunu öldürelim, bunu vuralım diyorsunuz. İyi ki bu hayallere kendinizi kaptırmadınız'' dedi.

Çalık da eşinden ayrıldığını, ciddi bunalımda olduğunu söyledi.

Duruşmada savunmasını yapan Recep Gökhan Sipahioğlu da suçlamaları kabul etmedi.

Sipahioğlu, çapraz sorgusunda, Alparslan Arslan'ı kesinlikle tanımadığını belirterek, ''Arslan'ı telefonla aradığım iddiasını kabul etmiyorum. Bu suçu işlemiş biriyle görüştüysem, bu benim ölüm nedenim olur, ailemin de öyle'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...