PKK'lı cenazesinde olay

BDP Milletvekili Ayna'nın da katıldığı cenaze töreninde olaylar çıktı. PKK'lı İsmail Buruni'nin cenazesinin Suriye'ye gönderilmesi için toplanan grupla polis arasında yaşanan olaylarda bir evden alevler yükseldi. Göstericiler MOBESE kablolarını söktü.

25.03.2011 - 12:18

PKK'lı cenazesinde olay

Şırnak'ın Güçlükonak İlçesi kırsalında 14 Mart gecesi çıkan çatışmada öldürülen PKK'lılardan Suriye uyruklu İsmail Buruni'nin cenazesi dün akşam saatlerinde ülkesine götürülmek üzere Mardin Nusaybin'e getirildi.

Aralarında BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, BDP PM üyeleri Mahmut Çelik, Mehmet Zahir Sarıtaş, BDP Mardin İl Başkanı Sedat Dağ, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel, Girmeli Belediye Başkanı Ömer Altun, Duruca Belediye Başkanı Zeki Kavak, Akarsu Belediye Başkanı Lokman Fındık, BDP Nusaybin İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi, BDP ilçe ve belde örgütlerinin de bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi PKK'lı İsmail Buruni'nin cenazesini karşılamak için Nusaybin'de toplandı.

Uzun araç konvoyu ile Nusaybin'e getirilen Buruni'nin cenazesi ilçe girişinde güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Polis, durdurulan konvoydan sadece cenaze aracının alınıp Nusaybin-Suriye sınır kapısından geçirilebileceğini iletti.

Bunun üzerine grup cenaze aracı ile birlikte konvoy halinde Midyat-Nusaybin kavşağından Nevruz alanına gitti. Buruni'nin cenazesi, Nevruz alanında toplananlar tarafından 'Şehitler ölmez' sloganları ve havai fişeklerle karşılandı.

BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Buruni'nin ailesiyle birlikte cenazeyi sınır kapısına götürerek Suriye tarafına geçmesini sağladı.

Cenazenin ardından 27 Mayıs Caddesi'nde bulunan kalabalık bir grup, Şehitler Mezarlığı'na yürüşe geçti. Grup, Demir Yolu mevkiinde polisin barikatı ile karşılaştı.

HAVAİ FİŞEK, MOLOTOFKOKTEYLİ VE TAŞ
Göstericilerin polise taş ve havai fişekle saldırmasının ardından polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Nusaybin sokaklarını bir anda savaş alanına çeviren olaylarda atılan gaz bombaları ve havai fişekler yüzünden 27 Mayıs caddesi üzerinde bulunan bir evde yangın çıktı.

Yangına müdahale eden itfaiye ekibi söndürme çalışması yaptığı sırada itfaiye erleri de sıkılan gazlardan etkilendi. Bir itfaiye eri ellerini havada polise doğru koşarak, "Teslim oluyorum" diyerek artık gaz sıkılmamasını istedi.

MOBESE VE TELEFON KABLOLARI SÖKÜLDÜ
Yangın söndürülürken olaylar ilçenin diğer bölgelerinde sürdü. 27 Mayıs Caddesi, Demir Yolu üzeri, Şirin Bulvarı, Çaç Çağ Caddesi, Sakarya Caddesi, Hükümet Konağı civarı, Üç Yol, Cumhuriyet Caddesi ve daha bir çok yerde barikat kuran kalabalık gruplar, polisin gaz bombalarına karşı molotofkokteyli, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

Yaklaşık 3 saat süren olaylar sırasında MOBESE kablolarının söküldü, telefon hatları kullanılamaz hale getirildi. Olaylar sırasında yaralanan birçok kişi sağlık merkezlerine tedavi için başvurmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...