"PKK'nın kayyumu olursanız, yetki sizden alınır millete iade edilir"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 28 belediyeye yeni görevlendirme yapılmasına ilişkin, "O belediyelerin araçlarıyla teröristlere silah ve mühimmat taşırsanız, elinizdeki imkanlarla terör faaliyetlerine destek verirseniz, yani siz halkın belediye başkanı olmazsanız, PKK'nın kayyumu olursanız o yetki sizden alınır o yetki tekrar millete iade edilir." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2016 - 20:36

"PKK'nın kayyumu olursanız, yetki sizden alınır millete iade edilir"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AK Parti Kozan İlçe Başkanlığı'na yaptığı ziyarette hitabında, katılımcıların Kurban Bayramı'nı kutladı.

28 belediyeye yeni görevlendirme yapıldığını anımsatan Çelik, milletin verdiği yetkiyle anayasa ve kanunlar içerisinde hareket edildiğini belirtti.

Milletin belediye başkanlarını hizmet etmesi için seçtiğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"O belediyelerin araçlarıyla teröristler için hendek kazarsanız, o belediyelerin araçlarıyla teröristlere silah ve mühimmat taşırsanız, elinizdeki imkanlarla terör faaliyetlerine destek verirseniz, yani siz halkın belediye başkanı olmazsanız, PKK'nın kayyumu olursanız o yetki sizden alınır, o yetki tekrar millete iade edilir. Çünkü her seçilmiş insanın, her belediye başkanının birinci görevi, halka hizmet etmek ve kanunlara saygılı olmaktır. Terör, kırmızı çizgimizdir. Teröre hiçbir şekilde müsamaha göstermeyiz."

"HİÇ KİMSENİN KİMLİĞİ, DİLİ YASAK ALTINDA DEĞİLDİR"

Derik Belediyesinde Kürtçe tabelanın kaldırıldığı yönündeki iddialara değinen Çelik, şunları söyledi:

"Bizim insanların diliyle, kimliğiyle bir kavgamız, bir mücadelemiz yok. O belediyelerin girişinde Türkçe de Kürtçe de vatandaşa 'Hoş geldiniz' yazıyor. Vatandaşlarımız Kürtçe de konuşuyorlar. Onlar rahat hizmet alabilsinler diye. Türkçe de yazıyor, Kürtçe de. Hatta bir belediyede indirilmişti. Onun indirilmesine karşı çıkıldı. Bakanımız 'Tekrar onu yerine koyun' dedi. Bu milletin Türk'ün Kürt'le, Kürt'ün Türk'le, Alevi'nin Sünni'yle, Sünni'nin Alevi'yle bir sorunu yok ama biz, tek devlet olan Cumhuriyeti'nin içine paralel devlet yerleştirmeye çalışırsanız onunla mücadele ederiz, taviz vermeyiz. Siz şanlı bayrağımızın yanına paçavra yerleştirmeye çalışırsanız buna asla müsaade etmeyiz onunla mücadele ederiz.

Siz bu milletin size verdiği yetkiyi, millete hizmet edin ve kullanın diye verdiği yetkiyi ve imkanları teröre hizmet etmek için kullanırsanız buna müsaade etmeyiz. Aksi halde bu milletin bize verdiği ödevi yapmamış oluruz. Bu millete karşı vazifemizi yerine getirmemiş oluruz. Dolayısıyla hiç kimse bunu 'Seçilmiş belediye başkanları görevden alınıyor' diye sunmasın.

Burada yapılan iş, milletten aldığı yetkiyi istismar ederek, milletten aldığı yetkiyi yanlış bir şekilde kullanarak, gidip milletin verdiği imkanları teröre peşkeş çekenlerin bu faaliyetlerine müsaade edilmemesidir. Buna hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz.  'de hiç kimsenin kimliği, dili, hiç kimsenin geleneği, örfü, hiç kimsenin geçmişten getirdiği kimliksel özellikleri yasak altında değildir. Yasaklar kaldırılmıştır."

Sayfa Yükleniyor...